Linux LiveCD – panaceum na niestartujący Windows


Awarie Windows zdarzają się w określonych przypadkach powodując, że system nie może wystartować i się włączyć. Z każdą nową wersją Windows jest udoskonalany pod kątem mechanizmów naprawczych, eliminowane są również błędy zmniejszające stabilność. Jednak awarii nie da się całkowicie wyeliminować, a w przypadku awarii pomocna może być również płyta ratunkowa Linuksa LiveCD.

Możliwości Linuksa w postaci płyty LiveCD:

  • usuwanie plików, których nie może usunąć Windows – Linuks bez problemu usuwa pliki i foldery, które są niekasowalne z poziomu Windows np. posiadające wadliwe nazwy, zbyt głęboką ścieżkę dostępu, zablokowane z powodu braku uprawnień
  • kopiowanie plików z niestartującego systemu Windows – w przypadku, gdy Windows nie może się uruchomić, nie oznacza, że utraciliśmy pliki z dysku twardego; najprawdopodobniej znajdują się one tam dalej w stanie nienaruszonym i bardzo łatwo je odzyskać.
  • podmiana plików systemowych – pliki systemowe są cały czas używane i z tego powodu nie ma możliwości ich podmiany w uruchomionym systemie. Startując z płyty LiveCD mamy dostęp do zawartości partycji na dysku i możemy zrobić wszystko z plikami systemowymi – usunąć czy zamienić.
  • wymazywanie dysków i partycji – używając płyty LiveCD Linuksa możemy sformatować i wymazać zawartość dysku twardego, włączając w to partycję systemową Windows.
  • resetowanie haseł logowania – w sytuacji, gdy zapomnieliśmy hasło logowania do naszego konta Windows, Linux pozwala na łatwe usunięcie czy zresetowanie, dzięki czemu podczas następnego logowania nie będziemy proszeni o hasło.
  • kopiowanie i klonowanie dysków – kopiowanie dysków najlepiej jest wykonać startując z systemu LiveCD, ponieważ często pojawiają sie problemy podczas kopiowania partycji systemowej przy uruchomionym systemie.
  • partycjonowanie dysków – Linuks pozwala na partycjonowanie dysku, nawet gdy jest on czysty i nigdy nie uzywany.

Bardzo funkcjonalną dystrybucją jest Parted Magic. Zawiera ona bardzo bogaty zestaw narzędzi diagnostycznych i naprawczych. Linki pobierania: Download Parted Magic ISO

partedmagic5.jpg[/IMG]One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.