Ścieżka dostępu jest za długa lub zbyt głęboka


System pozwala na max. 256 znaków w ścieżce dostępu na podstawie parametru MAX_PATH. Jeśli ścieżka jest zbyt długa nie można skopiować, przenieść ani skasować elementu lub nawet występuje martwica: element kompletnie nie reaguje, nie posiada żadnych właściwości. Powstaje ukryta strefa a antywirusy / aplikacje do backupu nie mogą dotrzeć do elementu i go omijają. Może to być schowek dla wirusów.

Rozwiązania:

 • przeniesienie elementu o kilka poziomów wyżej ( często się to nie udaje ponieważ system skraca ścieżkę o czym świadczy znak “~”, a sam plik/folder jest na śmietnik)
 • wykorzystanie skróconej nazwy w schemacie 8+3
  w wierszu poleceń i wpisujemy polecenie wg wzoru

  DIR /X "ścieżka dostępu do pliku/folderu"

  potem kasujemy folder wpisując komendę:

  RD /s "folder~1"

  Jeżeli obsługa nazw typu 8.3 została wyłączona na NTFS można to przywrócić poprzez zmianę w rejestrze:
  otwieramy edytor rejestru –> przechodzimy do klucza HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlFileSystem –> edytujemy wartość NtfsDisable8dot3NameCreation zmieniamy wartość z 1 na 0

 • ręczne skrócenie nazw – zaczynamy od zmiany nazwy folderu, w którym się znajduje plik. Jeśli to nie da pomyślnych efektów rozpoczynamy od katalogu głównego.
  Ostatecznie obliczamy “głębokość” ścieżki dostępu. Jeśli plik znajduje się głębiej niż w 128 folderach należy przenieść jego folder lub folder wyżej jak najbardziej w górę.

Path Scanner

narzędzie skanuje określoną ścieżkę systemu plików i pokazuje, które są zbyt długie lub są “niebezpiecznie” blisko długości 255 znaków. Można określić minimalną długość.
Obsługa: na wynikach skanu zaznaczamy folder, z menu kontekstowego Analyse, w nowym oknie jest możliwość skracania ścieżki lub kasowania obiektów
Również generowanie raportu.

download: najnowsza wersja
wersja bezinstalacyjna: pobrać setup i ekstrakt w Uniwersal Extractor

pathscan.jpg

Alternatywy:

usuwanie takich elementów umożliwia także: FilExile / DELETE DOCTOR oraz XDEL.

Jeśli to nie podziała skutecznym sposobem jest start z dystrybucji Linuxa LiveCD i skasowanie opornych plików. To skuteczne rozwiązanie na błędy nazewnicze z którymi nie poradzi sobie Windows.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.