Podsumowanie migracji, aktualizacja skryptu i plany na przyszłość


Minęły już 2 tygodnie od migracji z forum MyBB na platformę blogową WordPress i mogę powiedzieć, że była to dobra decyzja zakończona sukcesem. Myślę, że blog będzie najbardziej odpowiednim skryptem do dalszego rozwoju strony opartej na pisaniu porad, tutoriali, opisów. Do rozwiązywania problemów z zakresu informatyki polecam bardzo fachowe forum pani picasso fixitpc.pl.

Od strony technicznej migracja polegała na usunięciu plików ze skryptem MyBB, utworzenie nowej bazy danych, instalacja domyślnego instalatora WordPressa. Jeżeli chodzi o wpisy to wcześniej założyłem testową domenę z blogiem i tam przeklejałem posty z forum. Następnie wykorzystałem narzędzie eksportu wpisów: kokpit >>> narzędzia >>> eksport. Po utworzeniu pliku XML na nowej domenie zaimportowałem wpisy: kokpit >>> narzędzia >>> import (konieczna instalacja wtyczki WordPress Importer).

Aktualnie blog wypełniony jest wpisami z treścią skopiowaną z forum MyBB. Najbardziej popularne wpisy są gruntownie wyedytowane pod względem dopasowania wyglądu do nowego skryptu. Pozostałe czeka jeszcze edycja w bliżej nieokreślonym czasie. Wspomnę też, że tutoriale o WinRE, konsoli odzyskiwania i OTLPE zostały napisane od podstaw i zawierają dokładniejsze opisy. Mogę też powiedzieć, że w najbliższym czasie uaktualnione będą wpisy o dodatkach w instalatorach, sposobach usuwania toolbarów i innych śmieci, a także planuję opisać kilka aplikacji do kopiowania dysków. Pojawią się także wpisy dotyczące optymalizacji skryptu WordPress.

Jak już pisałem, wraz ze zmianą skryptu zmianie uległ sposób formatowania linków. Na starym forum MyBB miałem zainstalowaną wtyczkę MyBB SEO.
stary link: https://traxter-online.tk/odzyskiwanie-hasel-z-przegladarek-internetowych-t-267.html
nowy link: https://traxter-online.tk/odzyskiwanie-hasel-z-przegladarek-internetowych/
Stare linki są już nieaktualne, ale za pomocą przekierowania dalej prowadzą do odpowiednich postów. Decydując się na pozostawienie takich samych tytułów tematów oraz użycie odpowiedniego formatu linków bezpośrednich, nowe linki są bardzo podobne do starych, ale nie mają numeru tematu i końcówki html. Biorąc to pod uwagę zastosowałem przekierowanie stałe 301 w pliku .htaccess:

RewriteEngine On
RewriteRule ^([a-z-]+)-t-[0-9]+.html /$1/ [R=301,L]
RewriteRule ^syndication.php /feed/ [R=301,L]

Formułka przekierowuje użytkowników i booty wyszukiwarek ze starych na nowe linki. Dodatkowo zamieściłem przekierowanie kanałów RSS z MyBB na te z WordPress, bo w statystykach dużo aplikacji web z nich korzystało, a nie chce mi się wszystkiego szukać i zmieniać. Muszę powiedzieć, że działa to idealnie (przykład z linkami wyżej). Aktualnie wyszukiwarka Google całkowicie zaktualizowała linki w swoim indeksie na nowy format, a wszystko bez żadnych komplikacji i utraty pozycji w wyszukiwarce.

Aby dostarczyć botom wyszukiwarek listę aktualnych linków stworzyłem nową mapę witryny (z wykorzystaniem odpowiedniej wtyczki) i ponownie ją zgłosiłem w narzędziach dla webmasterów oraz pliku robots.txt. W efekcie przez pierwszą dobę bot Google praktycznie non stop indeksował wpisy na blogu.

Jeżeli chodzi o styl, to wybór padł na darmowy EvoLve. Styl posiada wiele ciekawych funkcji: 1 lub 2 paski boczne (również opcja Disable), wyświetlanie fragmentów wpisów na stronie głównej i kategorii, przyciski serwisów społecznościowych, Slideshow ostatnich postów, reklamy Ads w różnych miejscach na stronie, przycisk Back of top.
Myślę, że ważną informacją jest to, że styl używa czcionki Segoe UI, która domyślnie dołączana jest w systemach Vista / 7. Na systemie Windows XP tej czcionki domyślnie nie ma, przez co używana jest inna czcionka do wyświetlania wpisów, a blog nie wygląda tak jak powinien. Jednak istnieje możliwość jej pobrania z internetu i zainstalowania. Prawdopodobnie instalacja pakietu Microsoft Office 2007 również dodaje tą czcionkę do systemu.

Skrypt został także zaktualizowany do najnowszej wersji 3.2 wydanej kilka dni temu. Wersja ta nie obsługuje już archaicznej przeglądarki Internet Explorer 6. Osoby, które jeszcze próbują z niej korzystać (wg statystyk odwiedzin jeszcze 4,4% czytających korzysta z IE 6, a 6,5% nawet z IE 5) otrzymają stosowny komunikat z prośbą o aktualizację przeglądarki. Tak na marginesie to najnowszą edycją dla Windows XP jest Internet Explorer 8, a dla Windows Vista i 7 Internet Explorer 9.

Mocno też zastanawiam się nad zakupem domeny z powodu ryzyka związanego z korzystaniem z darmowych domen .tk. Domeny te nie są własnością użytkowników i w każdej chwili można je stracić lub mogą zostać wyłączone przez administrację. Dodatkowo krążą pogłoski, że wujek Google planuje wyindeksować, usunąć z indeksu domeny .tk. Taki los spotkał już domeny co.cc. A wszystko z powodu, że większość takich darmowych domen to spamerskie strony. Oczywiście jest to krzywdzące dla normalnych, jakościowo dobrych stron. Ale patrząc na ogólną liczbę to niestety wyjątki.

Na koniec trochę statystyk:
– liczna unikalnych użytkowników: 380 /dzień
– liczba wyświetlonych stron: 1200 /dzień
– najpopularniejsze systemy operacyjne: Windows XP – 50,5%, windows 7- 25,5%, Windows Vista- 7,6%, Linux – 3,2%
– najpopularniejsze przeglądarki – Firefox – 55%, Chrome – 12%, Opera – 11,8%. Ciekawostką jest, że mam odnotowane nawet 100 odwiedzin z przeglądarki IE 3 i 2.

Po przeprowadzonej migracji z forum MyBB na blog WordPress, niespodziewanie podjąłem decyzję zakupu i zmiany domeny. Aktualnie blog będzie kontynuowany pod adresem traxter-online.net

Zmiana domeny, wraz ze zmianą formatu linków po poprzedniej migracji z MyBB, wymagała zastosowania specjalnego przekierowania wpisów. Przekierowania wymagają dwa formaty zindeksowanych już linków: stare linki jeszcze z forum MyBB oraz nowe z bloga WordPress. Wszystkie mają prowadzić do nowej domeny. Dodatkowo postanowiłem, że nie będę przekierowywać całego ruchu ze starej domeny na nową, tylko adresy poszczególnych wpisów (ok. 340). Biorąc to wszystko pod uwagę skompilowałem sobie taki kod, który umieściłem w .htaccess na starej domenie .tk:

RewriteEngine On
RewriteRule ^([a-z-]+)-t-[0-9]+.html /$1/ [R=301,L]
RewriteRule ^mapa-witryny/ https://traxter-online.net/mapa-witryny/ [R=301,L]
RewriteRule ^kompletny-pakiet-biurowy/ https://traxter-online.net/kompletny-pakiet-biurowy/ [R=301,L]
RewriteRule ^edycja-plikow-pdf/ https://traxter-online.net/edycja-plikow-pdf/ [R=301,L]
RewriteRule ^arkusz-kalkulacyjny/ https://traxter-online.net/arkusz-kalkulacyjny/ [R=301,L]
RewriteRule ^edytory-tekstu/ https://traxter-online.net/edytory-tekstu/ [R=301,L]
...

Jest to tylko fragment całego kodu, ponieważ nie zawiera linków przekierowujących do pozostałych wpisów, ale pozwala zobrazować sposób działania. Pierwsza linijka włącza moduł RewriteEngine. Druga przekierowuje stare linki w formacie z forum MyBB na linki z bloga wewnątrz domeny .tk. Natomiast pozostałe przekierowują linki z bloga w domenie .tk na linki w domenie .net W efekcie wszystkie linki prowadzą do docelowej lokalizacji na domenie .net.
Nową domenę dodałem do Narzędzi dla webmasterów Google, gdzie użyłem również opcji “Zmiana adresu”. Aby wyszukiwarki miały listę linków w nowej domenie, zgłosiłem także nowo utworzoną mapę witryny w formacie XML. Zobaczymy jak to wszystko wyjdzie, ale liczę, że się uda.

Wspomnę też, że domenę kupiłem za pośrednictwem rejestratora OVH.PL
Firma ta ma obecnie jedną z najbardziej korzystnych ofert sprzedaży domen. W ciągu 20 minut domena była zarejestrowana i opłacona. Kupując domenę ważne jest ustalenie ceny za przedłużenie po 1 roku. Warto kupić domenę trochę drożej i mieć niższy koszt przedłużania, niż domenę za 1zł i z bardzo wysoką ceną za odnowienie.
Jeżeli chodzi o hosting, strona działa na serwerach linuxpl.com

Obok zmiany domeny zmianie uległ używany motyw na Mystique. Motyw ma fajny Ajax-owy panel boczny, wbudowaną nawigację wyświetlającą liczbę stron oraz lightbox dla wszystkich obrazków i również używa czcionki Segoe UI.

Kolejną zmianą jest sposób hostowania obrazków we wpisach. Dotychczas wstawiane były obrazki znajdujące się na serwerach Picassa Web Album. Obecnie wszystkie obrazki są hostowane na własnym hostingu, na którym stoi domena. W ten sposób będę mógł lepiej wykorzystać transfer miesięczny wykupionego hostingu, który wcześniej był zużywany w ok. 25%.
A najlepsze jest to, że wszystkie obrazki zostały wrzucone na serwer w sposób automatyczny za pomocą wtyczki Cache Images.
Plugin ten wykrywa linki do obrazków z zewnętrznych hostingów, automatycznie pobiera je na serwer, tworzy kilka ich rozmiarów, a na końcu wstawia i podmienia linki we wpisach.

Nowa strona jest również bardziej zoptymalizowana pod kątem wydajności, zastosowałem też zabezpieczenie przed hotlinkowaniem obrazków oraz długi okres ważności elementów strony (obrazki, style css. javascript), co obniży zużycie transferu. Optymalizację wspomaga wtyczka DB Cache Reloaded Fix, buforująca zapytania do bazy danych. Konieczne było również zainstalowanie wtyczki antyspamowej, ponieważ w ciągu kilku godzin bez ochrony pojawiły się już 2 spamerskie komentarze napisane przez boty. Wszystkie wykorzystane metody zostaną opisane w najbliższym czasie w postaci nowych wpisów.Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.