Bootowalne aplikacje do kopiowania dysków


Kopia posektorowa – inaczej kopia “sektor w sektor”, to klonowanie dysku źródłowego na inny, gwarantuje 100% tego co oryginał = dane wraz z wolnym, nie zajmowanym miejscem. Umożliwia skopiowanie wszystkiego ze starego dysku twardego – w tym usunięte, utracone pliki i dane niedostępne. Na tak wykonanej kopii najbezpieczniej zabierać się za odzyskiwanie danych.

EASEUS Disk Copy

Licencja: freeware
Platforma: uruchamianie z zewnątrz
Systemy plików: wszystkie w trybie “sektor w sektor”

Opis:
bootowalna aplikacja do klonowania dysków i partycji. Kopiowanie odbywa się w sektor w sektor (kopia 1:1), co gwarantuje, że dysk docelowy będzie identyczny jak dysk źródłowy. Pozwala to na tworzenie kopii dysków twardych niezależnie od schematu partycjonowania, używanego systemu plików i zainstalowanego systemu operacyjnego.
Jest to szczególnie przydatne, jeśli chcemy zastąpić starszy i mniejszy dysk na nowszy i większy dysk twardy, bez konieczności instalowania systemu operacyjnego i aplikacji po raz kolejny. Dysk docelowy powinien być tej samej wielkości jak nośnik źródłowy lub większy, aby zapewnić, że wszystkie dane zostaną skopiowane. Po sklonowaniu pamiętajmy, aby tylko jeden dysk był podłączony di komputera. Wspiera dyski do 1TB.

Download: najnowsza wersja
wersja LiveUSB: link1 lub link2 (tworzy bootowalny dysk USB)

Tutorial: EASEUS Disk Copy: klonowanie dysków i partycji z boot płyty

Producent udostępnia również nowocześniejszą aplikację Todo Backup, która także pozwala na utworzenie bootowalnej płyty do kopiowania dysków. Dodatkowo wpiera dyski do 2TB. Opis we wpisie: Klonowanie i backup dysków w systemie Windows


Ghost 4 Linux (G4L)

Licencja: GNU General Public License (GPL) (OpenSource)
Platforma: uruchamianie z zewnątrz
Systemy plików: ext2/ext3, reiserfs-3, FAT, HPFS, JFS, XFS, UFS, HFS, NTFS dla używanych bloków; inne sektor w sektor

Opis:
aplikacja pozwala na kopiowanie i klonowanie dysków. Tworzone obrazy są opcjonalnie kompresowane i przesyłane na serwer FTP lub sklonowane lokalnie. Może wykonywać kopię sektor w sektor lub kopiować tylko sektory zajęte przez pliki (tutaj wykorzystuje aplikację Partition Image).

Download: najnowsza wersja
wersja LiveUSB: link1 lub link2 (tworzy bootowalny dysk USB)

Tutorial: G4L: kopiowanie dysków aplikacją Ghost 4 Linux


Clonezilla

Licencja: GNU General Public License (GPL) (OpenSource)
Platforma: uruchamianie z zewnątrz
Systemy plików: ext2, ext3, ext4, reiserfs, reiser4, xfs, jfs, FAT, NTFS, HFS+, UFS, NetBSD, OpenBSD, VMFS dla zajętych bloków; inne sektor w sektor

Opis:
bootowalna aplikacja udostępniana jako mini dystrybucja systemu Linux lub dołączana do innych dystrybucji np. Parted Magic. Realnie jest to nakładka na inne linuxowe aplikacje do kopiowania: DRBL, Partition Image, ntfsclone, partclone i udpcast.
Możliwości aplikacji są bardzo duże: umożliwia klonowanie (clone), kopiowanie (backup) oraz przywracanie (restore) całych dysków i pojedynczych partycji. Może kopiować tylko miejsce zajęte przez pliki (tylko obsługiwane systemy plików) lub wszystkie sektory, bajt po bajcie (obsługiwane i nieobsługiwane systemy plików).
Jest udostępniana w dwóch edycjach: Clonezilla live i Clonezilla SE (server edition). Wersja SE przeznaczona jest do pracy w sieci, pozwala na jednoczesną pracę z wieloma komputerami.

Download: najnowsza wersja
wersja LiveUSB: link1 lub link2 (tworzy bootowalny dysk USB)

Tutorial: Clonezilla: darmowa alternatywa dla Norton Ghost do kopiowania dysków


CloneGenius 2008 download: wersja 2008

kompletna darmowa aplikacja LiveCD, umożliwia klonowanie “dysk na dysk” oraz “partycja na partycję”, backup systemu / dysku / partycji wraz z jego przywracaniemDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.