NTPWEdit – jeszcze jeden sposób na resetowanie haseł logowania


W momencie zapomnienia hasła logowania do naszego konta tracimy dostęp do swoich plików, ustawień itp. Sytuacja jednak nie jest aż tak tragiczna jak się wydaje, bo stosunkowo łatwo można takie hasło zresetować lub zastąpić nowym.
Na blogu opisywałem już dwie możliwości resetowania haseł:
Offline NT Password & Registry Editor: resetowanie hasła logowania
Parted Magic: resetowanie haseł logowania narzędziem CHNTPW

W tym wpisie opiszę chyba najłatwiejszy sposób, z którym nikt nie powinien mieć problemów. Tak jak poprzednie narzędzia metoda opiera się na linuxowym narzędziu CHNTPW.

NTPWEdit

Licencja: GNU GENERAL PUBLIC LICENSE
Platforma: Windows 2000/XP/Vista/7

Opis:
aplikacja to edytor haseł logowania systemów Windows, będący w rzeczywistości Windowsowym portem linuxowego polecenia chntpw. Umożliwia usunięcie (resetowanie) lub zmianę haseł do kont lokalnych. Zmiana haseł odbywa się bezpośrednio modyfikując plik rejestru SAM (domyślna lokalizacja C:WINDOWSSYSTEM32CONFIGSAM). Plik ten nie może być używany przez system, więc konieczna jest jego skopiowanie i edycja na innym komputerze, edycja z innego systemu zainstalowanego na tym samym komputerze lub uruchomienie aplikacji z bootowalnej płyty.

Możliwości:
– jeżeli na komputerze mamy zainstalowanych kilka systemów na oddzielnych partycjach to edycję pliku możemy wykonać z uruchomionego drugiego systemu np. uruchamiamy pierwszy system Windows XP i edytujemy plik rejestru drugiego systemu Windows 7, wskazując odpowiedni plik SAM. Alternatywnie możemy podłączyć dysk do innego komputera.
– wykonujemy backup rejestru aplikacją ERUNT. Skopiowane pliki nie są używane przez system, więc możemy je edytować. Po zmodyfikowaniu przywracamy rejestr wraz ze zmodyfikowanym plikiem, restartujemy system i logujemy się na konto bez podawania hasła / wpisując nowo wybrane
– kopiujemy plik dowolnym sposobem na inny komputer, edytujemy go i przywracamy wyedytowany
– start z bootowalnej płyty ze środowiskiem naprawczym WinPE, WinRE, BartPE, ReactOS itp.

Używanie:
Po uruchomieniu (na Windows 7 uruchamiamy z opcją „Uruchom jako administrator”) w oknie aplikacji wskazujemy plik SAM. Wyświetlone zostaną wykryte profile. Zaznaczamy użytkownika, którego chcemy edytować i klikamy w button „Change password”.
W nowym okienku mamy dwie możliwości: 1. pozostawienie pól pustych spowoduje zresetowanie hasła; 2. jeżeli chcemy hasło zmienić, wpisujemy je dwukrotnie. Aby zmiany odniosły skutek klikamy w button „Save changes”.
Program jest w języku angielskim.

Download: najnowsza wersja (nie wymaga instalacji)

Zrzut ekranu:

NTPWEdit



Tags:
4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *