Parted Magic: resetowanie haseł logowania narzędziem CHNTPW


Windows przechowuje informacje o użytkownikach wraz zapisanymi hasłami w pliku rejestru o nazwie “sam” w lokalizacji windowssystem32config. W Parted Magic narzędziem CHNTPW możemy zresetować hasło do danego konta w Windows. Aplikacje Offline NT Password & Registry Editor oraz NTPWEdit także opierają się na tym narzędziu.

Aby użyć polecenia otwieramy terminal (emulator konsoli) klikając ikonę na pulpicie / pasku zadań lub menu start >>> Accessories >>> LXTerminal.

partedmagic34a.jpg

Dalej konieczne jest zamontowanie partycji, na której przechowywane są pliki rejestru. Lokalizujemy plik SAM rejestru >>> zazwyczaj to windowssystem32config. Tutaj bardzo ważne jest dokładne określenie ścieżki dostępu do pliku SAM, z uwzględnieniem wielkości liter. Jest to bardzo istotne, ponieważ jeżeli np. katalog Windows w systemie oznaczony jest wielka literą, a my napiszemy małą >>> windows, aplikacja nie będzie mogła odnaleźć podanej ścieżki. Dlatego najlepiej jest przejść do katalogu i skopiować dokładną ścieżkę dostępu z paska adresu:

partedmagic34b.jpg

Aby poznać składnie polecenia w okno terminala wpisujemy komendę chntpw -h. Otrzymamy pełny opis polecenia:
partedmagic34c.png

Aby wyświetlić listę wszystkich użytkowników Windows z pliku SAM wpisujemy komendę:
chntpw -l “ścieżka do pliku SAM”.

Aplikacja wyświetli wykryte konta. Aby zresetować hasło danego konta wpisujemy komendę:
chntpw -u “nazwa użytkownika” “ścieżka do pliku SAM”

Można także nie podawać nazwy użytkownika, tylko ścieżkę do pliku SAM. Wówczas resetowane jest hasło do konta administratora.

partedmagic34d.png

Następnie wybieramy opcję resetowania hasła >>> Clear (blank) user password wpisując liczbę 1. Hasło zostanie wyczyszczone i padnie pytanie o zapis zmodyfikowanego pliku SAM >>> wpisujemy “y”.
Teraz wystarczy tylko odmontować partycje i zresetować komputer. Logujemy się do konta w Windows bez podawania hasła.

partedmagic34e.pngDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.