Zarządzanie partycjami i MBR w systemie Windows


Systemowa przystawka Zarządzanie dyskami

W wyszukiwarkę menu Start Windows 7 lub Start >>> Uruchom wpisujemy: diskmgmt.msc lub compmgmt.msc.
Uruchamiamy systemowe narzędzie do zarządzania partycjami. Można tutaj inicjować dysk, tworzyć, usuwać i formatować partycje. Windows Vista i 7 pozwalają także na zmianę rozmiaru partycji. A Windows 7 pozwala także tworzyć wirtualne dyski VHD, a na nich wirtualne partycje, z których można korzystać jak z normalnych dysków widocznych w oknie Komputer. Przydatne w sytuacji, gdy nie chcemy fizycznie partycjonować dysku, a potrzebna jest nam nowa partycja.

zarzadzanie-dyskami

EASEUS Partition Master Home Edition

Licencja: freeware do użytku domowego
Platforma: Windows 2000 / XP / Vista / 7 (Support 32 and 64 bit)

Opis:
aplikacja to manager partycji. Umożliwia wykonywanie rozmaitych operacji na partycjach jak tworzenie, usuwanie, zmiana rozmiaru, przeglądanie, defragmentacja, ukrywanie, sprawdzanie pod kontem błędów, konwersję z FAT na NTFS, konwersję z podstawowej na dysk logiczny i na odwrót i inne, formatowanie. Aplikacja obsługuje systemy plików FAT oraz NTFS.

Dodatkowo zawiera 3 pomocne kreatory: do kopiowania partycji, do kopiowania całego dysku oraz do odzyskiwania usuniętych partycji.

Ograniczenia darmowej wersji: brak rozruchowego dysku CD, brak obsługi systemów w edycjach serwerowych, zakaz używania w firmach.

Program jest w języku angielskim.

Download

Tutorial: EASEUS Partition Master: operacje na partycjach

Zrzut ekranu:
easeus4.jpg

Alternatywy:
Partition Wizard Home Edition download: najnowsza wersja

menadżer partycji do uruchamiania w Windows o podobnych możliwościach co EASEUS.
Producent udostępnia także aplikację w postaci bootowalnej płyty LiveCD: Partition Wizard Bootable CD – edycja partycji z LiveCD

AOMEI Partition Assistant Home Edition
ma podobną funkcjonalność co EASEUS, licencja to freeware do użytku domowego i komercyjnego + bootowalna płyta CD. Dodatkowo udostępniana jest wersja AOMEI Partition Assistant Lite Edition na serwary, freeware.

HDHacker

Licencja: freeware
Platforma: Windows 98/2000/XP/Vista/7

Opis:
aplikacja umożliwia backup oraz przywracanie MBR (dysk fizyczny), sektora rozruchowego BootSector (z dysków logicznych, partycji) oraz określonego sektora z dowolnego dysku (nawet wymiennego).

Narzędzie może być wykorzystane do zapisu i przywrócenia menadżera rozruchu (np. LILO). To także sposób zabezpieczenia się w przypadku uszkodzenia, ataku wirusów czy instalacji innych systemów zmieniających MBR / Boot sektory, co uniemożliwia uruchomienie poprzednich OS.

Aplikacja jest bardzo prosta w użyciu, ma graficzny interfejs, więc odpada linia komend. Wszystkie operacje przeprowadzane są z poziomu Windows. Jest możliwość uruchomienia z BartPE / WinRE, ale do folderu z aplikacją kopiujemy dwa pliki z /windows/system32 >>> advpack.dll + msvbvm60.dll.

Dostępne opcje:

  • “READ SECTOR FROM DISK” – odczytuje kod bezpośrednio z dysku i wyświetla jego zawartość
  • “LOAD SECTOR FROM FILE” – ładuje kod sektora, który był wcześniej zapisany do pliku
  • “SAVE SECTOR TO FILE” – zapisuje wczytany kod do pliku na dysku
  • “WRITE SECTOR ON DISK” – zapisuje wczytany kod bezpośrednio na dysku

Backup MBR

Wybieramy Physical Drive oraz numer dysku (jeżeli mamy jeden dysk pozostawiamy domyślne 0). Następnie w sekcji Select Sector wybieramy First Sector (MBR). Odczytujemy kod MBR wybierając przycisk Read sector from Disk oraz zapisujemy do pliku przyciskiem Save sector to File.

Przywrócenie MBR

Wybieramy dysk oraz pierwszy sektor, tak jak przy robieniu kopii. Następnie ładujemy plik z kopią kodu wybierając przycisk Load sector from File oraz przywracamy przyciskiem Write sector on Disk.

Aplikacja umożliwia również backup / restoring Boot sektora dysków logicznych (pojedynczych partycji). W tym celu wybieramy Logical Drive (BootSector).

Download

Zrzut ekranu:

HDhacker.jpg

Alternatywa: MBR Backup – aplikacja do wykonywania kopii zapasowej i przywracania MBR. Kopia może być wykonana do pliku lub wydrukowana.

Edycja partycji z LiveCD:
Zarządzanie partycjami i MBR z boot płyty



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.