Odinstalowywanie programów z systemu, IObit Uninstaller


Gdy nie będziemy korzystać już z jakiegoś zainstalowanego programu powinniśmy go odinstalować i usunąć z systemu. Jeżeli instalowaliśmy dużo programów tak “na próbę” lista tych zbędnych może być długa. Przejrzenie listy zainstalowanych aplikacji i usunięcie tych nie używanych może pomóc w optymalizacji pracy systemu. Usuwanie programów z systemu.

Deinstalację danego programu możemy wywołać poprzez skrót z menu Start >>> Wszystkie programy >>> nazwa programu >>> odinstaluj czy uninstall. Jeżeli w menu Start nie ma skrótu udajemy się do lokalizacji C:\Program Files\program. Szukamy pliku unins000.exe, uninstall.exe itp. i uruchamiamy go.

Systemowy aplet do odinstalowywania programów

Windows ma wbudowany systemowe narzędzie do odinstalowywania programów. Aplet wyświetla listę zainstalowanych aplikacji i pozwala usunąć je z systemu. Aby uruchomić ten moduł przechodzimy do:

  • Windows XP – menu Start >>> Panel sterowania >>> Dodaj i usuń programy
  • Windows 7 – menu Start >>> Panel sterowania >>> Programy (i funkcje), odinstaluj programy

Plik uruchamiający: “C:\Windows\System32\appwiz.cpl”
Można także wpisać “appwiz.cpl” w wyszukiwarkę menu Start Windows7, w funkcję Uruchom (wywołujemy ją kombinacją klawiszy Win+R) lub w wiersz polecenia.
Można też użyć polecenia: control appwiz.cpl

narzędzie dodaj usuń programy

Jeżeli jakieś pozycje pozostały mimo usunięcia programu, sprawdzamy w rejestrze klucz
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall
i usuwamy dany podklucz programu np.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\UltraDefrag

Dodatkowo możemy ukryć wpis danego programu na liście: zmieniamy nazwę wartości DisplayName na dowolna inną np. bDisplayName.

Oprócz zainstalowanych programów, aplet wyświetla i pozwala usunąć zainstalowane poprawki bezpieczeństwa i aktualizacje systemowe oraz dodać / usunąć składniki systemu Windows.

Alternatywy na systemowy aplet

Zamiast systemowego narzędzia do usuwania / odinstalowywania programów możemy użyć aplikacji firm trzecich, które są wyposażone w większą ilość funkcji i skuteczniej usuwają wszelkie pozostałości.

MyUninstaller

Licencja: freeware
Platforma: Windows 98 do Win7

Usuwanie programów w wersjach 64-bit: TAK

alternatywa na systemowy aplet do usuwania programów z systemu. Wyświetla listę zainstalowanych programów wraz z dodatkowymi informacjami, pozwala usunąć programy, pozostawione wpisy po źle usuniętych aplikacjach, zapisać listę wszystkich zainstalowanych aplikacji do pliku tekstowego lub pliku HTML. Aplikacja nie jest bezpośrednio odpowiedzialna za proces deinstalacji, wywołuje ona tylko moduł deinstalacyjny danego oprogramowania. W przypadku, gdy proces odinstalowania nie powiedzie się, należy skontaktować się z autorem danego programu. Używany jest tylko wbudowany deinstalator danego programu, brak skanowania w poszukiwaniu pozostałości.
Wybierając menu Widok >>> Tryb zaawansowany możemy zaznaczyć kilka programów z listy i uruchomić jednocześnie deinstalację kilku programów naraz.

Download: najnowsza wersja, spolszczenie

Zrzut ekranu:
myuninstaller

IObit Uninstaller

Licencja: freeware
Platforma: Windows XP/Vista/7/8

Usuwanie programów w wersjach 64-bit: TAK

bardzo dobra aplikacja do usuwania programów z systemu Windows, aktualnie jedna z najlepszych. Funkcjonalność:

  • standardowy i zaawansowany sposób usuwania programów
  • skanowanie na obecność pozostałości po usunięciu programu
  • usuwanie w trybie wsadowym pozwala odinstalować kilka programów jeden po drugim (zaznaczamy dezinstaluj wiele)
  • usuwanie programów bez deinstalatora, metodą przeciągnij / upuść lub poprzez button Forced Uninstall / Dezinstaluj dokładnie
  • sekcja pozwalająca usunąć paski narzędziowe / toolbary
  • opcja tworzenia punktu przywracania systemu w trybie zaawansowanym
  • wbudowana niszczarka plików
  • nie wymaga instalacji: wersja portable

Zrzut ekranu:
iobit-uninstaller

iobit-uninstaller2

Revo Uninstaller Freeware

Licencja: freeware
Platforma: Windows 2000/XP/Vista/7

Usuwanie programów w wersjach 64-bit: NIE

darmowa edycja aplikacji będąca zamiennikiem na systemowe narzędzie do odinstalowywania programów. Pozwala na tradycyjne usuwanie aplikacji z wykorzystaniem tylko wbudowanego deinstalatora oraz bardziej zaawansowane, ze skanowaniem szukającym pozostawionych plików i wpisów rejestru. Pozwala na usunięcie uszkodzonych programów oraz osieroconych pozycji na liście.
Dodatkowo posiada kilka modułów: menadżer autostartu, usuwanie zbędnych plików, czyszczenia historii przeglądarek, pakietu Office oraz opcję bezpowrotnego kasowania plików i folderów.
Brak możliwości usuwania kilku programów jednocześnie. Wadą jest także to, że aplikacja w darmowej wersji nie pozwala usuwać programów w wersjach 64-bit.

Download: najnowsza wersja, wersja portable

Zrzut ekranu:
Revouninstaller

PC Decrapifier

Licencja: freeware do użytku osobistego
Platforma: Windows XP/Vista/7

Usuwanie programów w wersjach 64-bit: TAK

aplikacja do hurtowego usuwania oprogramowania z systemu, zwłaszcza tych programów, które są preinstalowane na nowych komputerach: różne wersje testowe, demonstracyjne, zachęcające do zakupu pełnej wersji, reklamowe, wyświetlające niepotrzebne okienka, dodające nieprzydatne ikony i zwalniające komputer.
Nie wymaga instalacji, praca odbywa się w trybie kreatora. W oknie z pytaniem “Are you running the pc decrapifier on a brand new computer out of the box” wybieramy, czy komputer jest całkiem nowy, dopiero co wyjęty z opakowania.
W kolejnym oknie możemy wykonać punk przywracania systemu. Dalej program wykryje aplikacje, które można usunąć automatycznie bez potrzeby potwierdzania usuwania. W kolejnym oknie umożliwi ręczne wybranie wszystkich innych. Pozwala na usuwania w trybie wsadowym, kilka programów jeden po drugim. Nie wykonuje skanowania na obecność pozostałości.

Download: najnowsza wersja (nie wymaga instalacji)

Zrzut ekranu:
pc-decrapifier

Specjalistyczne deinstalatory

Usuwanie programów opartych o Instalator Windows

Czasami mogą wystąpić problemy z instalowaniem lub odinstalowaniem programów, które są oparte o Instalator Windows (pliki .MSI).
Więcej we wpisie Problemy z programami opartymi o Instalator Windows (.MSI).

wininstaller2.jpg] wininstaller3.jpg

.NET Framework Cleanup Tool

narzędzie pozwalające na odinstalowywanie wybranej wersji .NET Framework, poprzez usunięcie plików i folderów, wpisów w rejestrze oraz danych rejestracyjnych Instalatora Windows. Stosujemy go w sytuacjach awaryjnych, w przypadku problemów z normalnym odinstalowaniem. Użycie narzędzie powoduje usunięcie współdzielonych między różnymi wersjami .NET Framework plików i kluczy rejestru. Konieczne jest wówczas przeinstalowanie innych wersji od początku. Jeśli wersja jest natywnym składnikiem systemu (Windows Vista/7), nie jest oferowana do deinstalacji, trzeba naprawić to ręcznie np. sfc /scannow (przywrócenie plików), a nawet kompletne nadpisanie Vista/7 z instalatora z DVD.

Download: najnowsza wersja (aplikacja wypakowuje się w folder Temp, po zamknięciu kasuje swoje pliki)

Zrzut ekranu:
.NET Framework Cleanup Tool

JavaRA

aplikacja, która usuwa stare i zbędne wersje środowiska Java Runtime Environment (JRE) oraz uaktualnia do najnowszej wersji. Dodatkowo pozwala sprawdzić wersję zainstalowanej Javy, usunąć elementy startowe oraz stare rozszerzenie Java w Firefox.

Download: najnowsza wersja (nie wymaga instalacji, typ portable)

Zrzut ekranu:
JavaRa

Deinstlalator:
Java Uninstall Tool for Windows

deinstalator Silverlight
https://support.microsoft.com/kb/2608523/en-us

Adobe Flash Player Uninstaller: uninstaller
Adobe Shochwawe Player Uninstaller: link

Z komercyjnych programów polecam Total Uninstall – bardzo dokładnie usuwa aplikacje z systemu, monitor instalacji. Także Revo Uninstaller w wersji PRO jest bardzo dobry – wspiera usuwanie programów 64-bitowych, real-time monitor instalacji, przymusowe usuwanie opornych aplikacji, usuwanie kilku programów jeden po drugim, skanowanie i usuwanie resztek, plików, wpisów w rejestrze. Polecam.

Dodatkowo można zajrzeć do wpisów: Usuwanie programów ochronnych, zbiór narzędzi deinstalacyjnych oraz Usuwanie toolbarów z przeglądarek internetowych. Zapraszam.6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.