Kompaktowanie / defragmentacja rejestru


Rejestr Windows może ulec fragmentacji w dwóch płaszczyznach:

  • fragmentacja wewnątrz plików rejestru
    usuwając zbędne wpisy w rejestrze aplikacjami czyszczącymi lub usuwając jakiś program z systemu, w rejestrze tworzą się puste przestrzenie po usuniętych wpisach. Powoduje to fragmentację wewnątrz plików rejestru, która znacznie spowalnia system. W tym przypadku należy wykonać kompaktowanie zawartości plików które zlikwiduje puste przestrzenie i spowoduje szybszy dostęp do kluczy. Jednocześnie zmniejszy się rozmiar poszczególnych plików rejestru.
  • fragmentacja jako zwykłych plików na dysku
    chodzi tu o fragmentację plików rejestru jak każdych innych plików na dysku np. plik SOFTWARE w 5 częściach. Aby zdefragmentowac te pliki musimy użyć aplikacji, które wykonają to przed startem systemu, ponieważ rejestr jest cały czas używany przez system i nie ma możliwości defragmentacji spod działającego systemu: defragmentacja dysków

NTREGOPT

Licencja: freeware
Platforma: Windows 2000/XP/Vista/7 (Support 32 and 64 bit)

aplikacja usuwa puste przestrzenie wewnątrz plików rejestru i wykonuje jego kompaktowanie. Jest zintegrowana z aplikacją do backupu rejestru Erunt, ale można pobrać też ją osobno.

Download: najnowsza wersja (wersja do instalacji + bez instalacji)

Po zainstalowaniu uruchamiamy plik NTREGOPT.EXE. Wcześniej zamykamy wszystkie uruchomione programy. Aplikacja wyświetli komunikat, że zoptymalizuje rejestr. Klikamy OK.
Podczas analizy rejestru komputer może wydawać się “zamrożony” i nie reagować na polecenia. Najlepiej poczekać na zakończenie i nie pracować na komputerze.

ntregopt

Po zakończeniu poda wynik operacji, czyli o ile udało się odchudzić rejestr (rozmiar + %). Wymagany jest restart w celu aktywowania zoptymalizowanego rejestru. Wykonujemy go niezwłocznie, ponieważ wszelkie wprowadzone zmiany ulegną usunięciu po estarcie.

ntregopt2.jpg

Uwaga: na Windows 7 wyświetli się komunikat o błędzie optymalizacji gałęzi BCD00000000 zawierającej dane konfiguracyjne ukrytej boot partycji bez przypisanej litery w Exploratorze. Rozwiązanie: ignorujemy komunikat i kontynuujemy klikając Tak.

ntregopt.jpg

Eusing Free Registry Defrag

Licencja: freeware
Platforma: Windows 2000/XP/2003/Vista/7 (Support 32 and 64 bit)

aplikacja do kompaktowania rejestru. Pokazuje listę plików rejestru, aktualny ich rozmiar oraz wielkość redukcji.

Download: najnowsza wersja (wersja bez instalacji: wypakować w Uniwersal Extractor)

eusing-defrag

Alternatywy:
Free Registry Defrag
wersja bezinstalacyjna: pobrać setup i ekstrakt w Uniwersal Extractor

Little Registry Optimizer
licencja: GNU General Public License, dostepna wersja portableDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.