Parted Magic: przygotowanie nośnika i uruchamianie systemu


Parted Magic to dystrybucja systemu Linux, którą uruchamiamy z bootowalnej płyty LiveCD, zawierającej bardzo bogaty zestaw programów diagnostycznych, naprawczych, ratunkowych. Dystrybucja ta jest udostępniana w postaci obrazu płyty CD w formacie ISO, który pobieramy, nagrywamy na płytę CD lub przygotowujemy bootowalny napęd USB i uruchamiamy z niego komputer.

Download Parted Magic ISO

Aktualnie pobieranie plików ISO jest płatne, producent udostępnia linki pobierania po uiszczeniu opłaty. Również wszystkie starsze wersje są usunięte z serwerów. Jednakże dystrybucja wydawana jest na licencji open source GNU General Public License, która pozwala na swobodne korzystanie i udostępnianie posiadanej kopii.

Download Parted Magic ISO

pmagic-4.11.iso, pmagic_2013_08_01_i586.iso (non PAE 32-bit), pmagic_2013_08_10.iso, pmagic_2014_11_19.iso (no PAE), pmagic_2015_07_07.iso, pmagic_2015_08_12.iso

Mając pobrany obraz ISO nagrywamy go na płytę CD np. ImgBurn lub przygotowujemy bootowalny dysk USB wykorzystując aplikacje z wątków: multi bootowalny dysk CD USB lub instalacja Linuksa na USB

Uruchamianie komputera

Mając już przygotowany nośnik przystępujemy do uruchomienia komputera. Najpierw konfigurujemy w BIOS kolejność urządzeń startowych, tak aby jako pierwsza była stacja dysków CD lub USB.

Ekran startowy Parted Magic pozwala wybrać kilka sposobów uruchamiania się:

  1. Default settings (Runs of RAM) – domyślny sposób załadowania dystrybucji do RAM-u z możliwością wyjęcia płyty (aktualna wersja wymaga min. 312 MB RAM; wcześniejsze wersje mają mniejsze wymagania >>> wersje 4.10 testowałem na P4 z 256 MB RAMu)
  2. Live with default settings – załadowanie dystrybucji z płyty bez możliwości jej wyjęcia (wymaga mniejszych zasobów RAM)
  3. Live with Low RAM settings – załadowania dystrybucji do RAM-u z możliwością wyjęcia płyty, ale z wyłączeniem większości procesów i pozostawieniem tylko GParted oraz TWM; zalecana na komputerach o mniej niż 175 MB RAMu
  4. Alternate graphical server – to samo jak opcja 1, z wyjątkiem, że Xvesa jest używany domyślnie zamiast Xorg (używamy, gdy Xorg nie działa)
  5. Local Boot – uruchomienie komputera z lokalnego dysku twardego
  6. Restart – ponowne uruchomienie komputera

partedmagic1.jpg

Domyślnie interfejs jest w języku angielskim. Aby go zmienić na polski, wybieramy opcję Language i wybieramy Polish.

partedmagic1a.jpg

Na ekranie startowym z Extras Menu mamy możliwość uruchomienia kilku bootowalnych aplikacji:

parted magic extras menu

Przy domyślnym sposobie uruchamiania, wszystkie elementy systemu i aplikacji zaczną ładować się do pamięci RAM. Po załadowaniu elementów tacka napędu się wysunie, zwalniając tym samym stację dysków. Cały system mamy załadowany w pamięci RAM.

partedmagic2.jpg

Ukaże nam się pulpit systemu, a klikając w menu Start w lewym dolnym rogu mamy dostęp do wszystkich załączonych aplikacji.

partedmagic3.jpg

partedmagic4.jpg

partedmagic5.jpg

Konfiguracja klawiatury
Jeśli system został uruchomiony w domyślnej konfiguracji w języku angielskim, nie będziemy mogli wprowadzać polskich liter z klawiatury. Wybieramy ikonę Keyboard Layout z pulpitu.

partedmagic20.png

W kolejnych oknach ustawiamy polski układ:

partedmagic21.png partedmagic21a.png

Konfiguracja internetu
Wybieramy ikonę Start Network z pulpitu. W kolejnym oknie konfigurujemy połączenie.

partedmagic22.png

Kończenie pracy z Parted Magic
Aby zakończyć pracę z systemem klikamy w menu w lewym dolnym rogu >>> Logout (Wyloguj). Ukaże nam się okienko z wyborem akcji:

partedmagic6.png



3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *