Optymalizacja dysku twardego


Dysk twardy jest magazynem naszych plików oraz miejscem, z którego uruchamiamy nasz system. Odpowiedni dobór oraz późniejsza jego optymalizacja pozwoli na zminimalizowanie strat w wydajności spowodowane przez to urządzenie.

Wybór dysku
Odpowiedni dobór dysku to pierwsza podstawowa zasada optymalizacji. Podstawowymi parametrami odpowiedzialnymi za szybkość pracy są:

  • prędkość obrotów: szybsze obroty = szybszy zapis i odczyt danych. Większość obecnych dysków ma 7200 do 10 000 obrotów na minutę i takie powinniśmy kupować. Parametr ten jest ważny przy wyborze dysku, gdy będziemy używać kompa do grania i oglądania filmów interfejs: obecnie najszybszy transfer oferuje interfejs SATA 3. Aby wykorzystać w pełni transfer komputer musi posiadać taki sam interfejs jak dysk.
  • czas dostępu do danych: odpowiada za czas (w milisekundach) odszukania informacji. Parametr ten jest ważny przy wyborze dysku, gdy będziemy kopiować duże foldery z małymi plikami
  • pojemność bufora: im większa, tym lepsza wydajność systemu ze względu na znacznie szybszy czas dostępu do danych na kolejne żądania

Konserwacja dysku
Aby dysk działał optymalnie pamiętajmy o zasadach:

  • pozostawiamy dostateczną ilość wolnej powierzchni na dysku i zapobiegamy znacznemu jej obniżaniu. Całkowicie zapełniony dysk jest głównym powodem spowolnienia systemu. Im więcej wolnego miejsca, tym szybkość komputera będzie większa.
  • pierwsza partycja na dysku jest najszybsza i powinna być przeznaczona dla systemu oraz instalowanych programów. Wszystkie inne dane (filmy, muzyka) lokujemy na innych partycjach. Dobrze jest też kupić drugi dysk np. zewnętrzny i przenieść na niego rzadko używane pliki.
  • okresowe oczyszczanie dysku z niepotrzebnych plików oraz deinstalacja nieużywanych aplikacji
  • defragmentacja dysku

Wyłączenie kompresji i szyfrowania
Dwie często pożyteczne funkcję, ale spowalniające dostęp do dysku ze względu na dodatkowe zasoby niezbędne do obsłużenia tych procesów: ciągłe szyfrowanie / deszyfrowanie oraz kompresja / dekompresja
W oknie Komputer na wybranej partycji klikamy prawym przyciskiem myszy (PPM) >>> Właściwości >>> Ogólne i odznaczamy „Kompresuj ten dysk, aby zaoszczędzić miejsce na dysku”

Wyłączenie indeksowania
Funkcja indeksowania cały czas działa w tle, aktualizując się podczas dodawania i usuwania plików. Istotnie zwiększa to szybkość wyszukiwania plików używając systemowej wyszukiwarki. Jednak powoduje to ciągłą prace dysku i jego „mielenie”, co obniża wydajność. Dlatego wyłączamy.
W oknie Komputer na wybranej partycji klikamy prawym przyciskiem myszy (PPM) >>> Właściwości >>> Ogólne i odznaczamy „Zezwalaj na indeksowanie…”
Dodatkowo wyłączamy:
– na Win7 usługę Windows Search (WSearch)
– na WinXP usługę Usługa indeksowania (CiSvc)

Wyłączenie buforowania
Buforowanie powoduje, że system nie przenosi danych na dysk do momentu bezczynności, co zwiększa jego wydajność. Jednak istnieje minimalne ryzyko utraty danych w przypadku zaniku napięcia czy zawiasu systemu, ponieważ dane z bufora nie zapiszą się.
Start >>> PPM na Komputer >>> Zarządzaj >>> Menedżer urządzeń >>> rozwijamy grupę Stacje dysków >>> klikamy dwukrotnie na dysku twardym >>> w zakładce Zasady zaznaczamy Włącz buforowanie zapisu na dysku

Konwersja partycji FAT na NTFS
System NTFS jest znacznie wydajniejszym systemem obsługi plików. Dlatego mając partycje w FAT wykonujemy jej konwersję. Najlepszym sposobem jest format partycji i przeniesienie na nią danych. Jeżeli nie jest to możliwe, Windows umożliwia konwersję zmieniającą system plików na partycji: instrukcja

Wyłączenie obsługi nazw plików w wersji 8.3 (tylko NTFS)
NTFS dla każdego pliku pamięta dwie nazwy: nową oraz starą obsługiwaną przez DOS-owe systemy obsługi plików. Funkcja ta może znacznie obciążyć system, w przypadku dużej ilości plików.

Aby wyłączyć wpisujemy w wiersz polecenia (uruchomić jako administrator)
FSUTIL BEHAVIOR SET DISABLE8DOT3

lub w kluczu zmieniamy wartość z 0 na 1
HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlFileSystemNtfsDisable8dot3NameCreation

Wyłączenie znacznika czasu ostatniego użycia (tylko NTFS)
Przechowywany przez NTFS znacznik „Ostatnio używany” informujący o dacie ostatniego korzystania z pliku może także spowolnić system przy dużej ilości plików, z których często się korzysta. Aby wyłączyć wpisujemy w wiersz polecenia (uruchomić jako administrator)
FSUTIL BEHAVIOR SET DISABLELASTACCESS 1

lub w kluczu zmieniamy wartość z 0 na 1
HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlFileSystemNtfsDisableLastAccessUpdate



3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *