Jaką wybrać i jak zainstalować przeglądarkę internetową


Przeglądarka internetowa stron WWW to jeden z podstawowych programów używanych na komputerach i wszystkich innych urządzeniach multimedialnych mających dostęp do Internetu. Warto wiedzieć, że oprócz domyślnych przeglądarek instalowanych na urządzeniach istnieją także alternatywne, z których warto skorzystać. Poniżej przedstawię listę popularnych przeglądarek internetowych oraz informację jak zainstalować, jak zmienić, jaką wybrać przeglądarkę internetową.

Ranking popularności wg statystyk odwiedzin witryny traxter-online.net
pobrane

1 miejsce Google Chrome – 38,5%

Najpopularniejsza obecnie przeglądarka internetowa rozwijana przez firmę Google, dostępna na systemy Windows, Linux i Mac, a także na tablety i smartfony. Funkcjonalność można rozbudować poprzez instalację dodatkowych aplikacji, rozszerzeń i motywów wizualnych. Pozwala na synchronizację online ustawień i rozszerzeń, dzięki czemu mamy dostęp do nich na każdym urządzeniu, na którym się zalogujemy. Przeglądarka bardzo mocno promowana, posiada wbudowany czytnik plików PDF oraz swój własny Flash, bardzo zintegrowana z usługami Google np. tłumaczem, G-mailem.
Domyślnym katalogiem instalacyjnym jest C:\Program Files\Google\Chrome\Application, a plikiem uruchamiającym chrome.exe

Silnik przeglądarki: Blink, do wersji 28 WebKit

Strony WWW:

Strona producenta
Google Chrome portable

Google_Chrome_2011_logo

 

 

 

2 miejsce Firefox

Przeglądarka Firefox to jedna z najbardziej popularnych przeglądarek, rozwijana przez fundację Mozilla. Cechuje się szybkością działania, możliwością dostosowania do własnych potrzeb poprzez instalację dodatkowych rozszerzeń i motywów, oferuje również synchronizację online oraz zaawansowane funkcję ochrony prywatności.
Domyślnym katalogiem instalacyjnym jest C:\Program Files\Mozilla Firefox, a plikiem uruchamiającym firefox.exe

Silnik przeglądarki: Gecko

Strony WWW:

Strona producenta
Firefox portable

Firefox-logo (1)

 

3 miejsce Opera – 9,5% (w tym 2,5% dla silnika Presto, wersja 12.17)

Przeglądarka rozwijana przez norweską firmę Opera Software.  Jako pierwsza wprowadziła funkcjonalne rozwiązania, które obecnie są już standardem: przeglądanie na kartach, gesty myszy, blokowanie wyskakujących okienek, wbudowany klient poczty e-mail. Aktualnie wszystkie to funkcje są odbudowywane, z uwagi na zmianę silnika przeglądarki.

Domyślnym katalogiem instalacyjnym jest C:\Program Files\Opera, a plikiem uruchamiającym opera.exe

Silnik przeglądarki: Blink, do wersji 12.17 Presto

Strony WWW:

Strona producenta
Opera portable)

wersja 12.17: wersja instalacyjna, Opera portable).

opera

4 miejsce Internet Explorer – 9%

Jedna z najbardziej znanych przeglądarek, ponieważ jest zintegrowana z systemem operacyjnym Windows. Stanowi integralny składnik systemu, który nie możemy usunąć – komponenty IE wykorzystują inne zainstalowane programy firm trzecich. W takiej sytuacji koniecznie musimy pamiętać o aktualizacji do najnowszej wersji, nawet w sytuacji gdy z niej nie korzystamy – nie łatana przeglądarka powoduje powstawanie dziur w systemie, przez które przedostaje się złośliwe oprogramowanie.

Domyślnym katalogiem instalacyjnym jest C:\Program Files\Internet Explorer, a plikiem uruchamiającym iexplore.exe.

Silnik przeglądarki: Trident

Najnowsza wersja IE dla Windows 8.1 i 7 to Internet Explorer 11
Najnowszą wersją dla Windows Vista jest Internet Explorer 9.
Dla Windows XP najnowsza wersja to Internet Explorer 8.

Internet-Explorer-9-logo

Przedstawione cztery główne przeglądarki nie wyczerpują tematu, istnieje bowiem jeszcze bardzo duża liczba innych przeglądarek, ale stanowią one bardzo marginalna liczbę. Przy okazji napiszę o bardzo ważnej zasadzie bezpieczeństwa – należy ożywać zawsze najnowszej wersji danej przeglądarki, zawsze instalować jej najnowsze aktualizacje. Unikniemy wówczas wielu ataków złośliwego oprogramowania, które atakuje ze poziomu odwiedzanych stron internetowych.5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *