Jaką wybrać i jak zainstalować przeglądarkę internetową


Przeglądarka internetowa stron WWW to jeden z podstawowych programów używanych na komputerach i wszystkich innych urządzeniach multimedialnych mających dostęp do Internetu. Warto wiedzieć, że oprócz domyślnych przeglądarek instalowanych na urządzeniach istnieją także alternatywne, z których warto skorzystać. Poniżej przedstawię listę popularnych przeglądarek internetowych oraz informację jak zainstalować, jak zmienić, jaką wybrać przeglądarkę internetową.

Ranking popularności wg statystyk odwiedzin witryny traxter-online.net
pobrane

1 miejsce Google Chrome – 38,5%

Najpopularniejsza obecnie przeglądarka internetowa rozwijana przez firmę Google, dostępna na systemy Windows, Linux i Mac, a także na tablety i smartfony. Funkcjonalność można rozbudować poprzez instalację dodatkowych aplikacji, rozszerzeń i motywów wizualnych. Pozwala na synchronizację online ustawień i rozszerzeń, dzięki czemu mamy dostęp do nich na każdym urządzeniu, na którym się zalogujemy. Przeglądarka bardzo mocno promowana, posiada wbudowany czytnik plików PDF oraz swój własny Flash, bardzo zintegrowana z usługami Google np. tłumaczem, G-mailem.
Domyślnym katalogiem instalacyjnym jest C:\Program Files\Google\Chrome\Application, a plikiem uruchamiającym chrome.exe

Silnik przeglądarki: Blink, do wersji 28 WebKit

Strony WWW:

Strona producenta
Google Chrome portable

Google_Chrome_2011_logo

 

 

 

2 miejsce Firefox

Przeglądarka Firefox to jedna z najbardziej popularnych przeglądarek, rozwijana przez fundację Mozilla. Cechuje się szybkością działania, możliwością dostosowania do własnych potrzeb poprzez instalację dodatkowych rozszerzeń i motywów, oferuje również synchronizację online oraz zaawansowane funkcję ochrony prywatności.
Domyślnym katalogiem instalacyjnym jest C:\Program Files\Mozilla Firefox, a plikiem uruchamiającym firefox.exe

Silnik przeglądarki: Gecko

Strony WWW:

Strona producenta
Firefox portable

Firefox-logo (1)

 

3 miejsce Opera – 9,5% (w tym 2,5% dla silnika Presto, wersja 12.17)

Przeglądarka rozwijana przez norweską firmę Opera Software.  Jako pierwsza wprowadziła funkcjonalne rozwiązania, które obecnie są już standardem: przeglądanie na kartach, gesty myszy, blokowanie wyskakujących okienek, wbudowany klient poczty e-mail. Aktualnie wszystkie to funkcje są odbudowywane, z uwagi na zmianę silnika przeglądarki.

Domyślnym katalogiem instalacyjnym jest C:\Program Files\Opera, a plikiem uruchamiającym opera.exe

Silnik przeglądarki: Blink, do wersji 12.17 Presto

Strony WWW:

Strona producenta
Opera portable)

wersja 12.17: wersja instalacyjna, Opera portable).

opera

4 miejsce Internet Explorer – 9%

Jedna z najbardziej znanych przeglądarek, ponieważ jest zintegrowana z systemem operacyjnym Windows. Stanowi integralny składnik systemu, który nie możemy usunąć – komponenty IE wykorzystują inne zainstalowane programy firm trzecich. W takiej sytuacji koniecznie musimy pamiętać o aktualizacji do najnowszej wersji, nawet w sytuacji gdy z niej nie korzystamy – nie łatana przeglądarka powoduje powstawanie dziur w systemie, przez które przedostaje się złośliwe oprogramowanie.

Domyślnym katalogiem instalacyjnym jest C:\Program Files\Internet Explorer, a plikiem uruchamiającym iexplore.exe.

Silnik przeglądarki: Trident

Najnowsza wersja IE dla Windows 8.1 i 7 to Internet Explorer 11
Najnowszą wersją dla Windows Vista jest Internet Explorer 9.
Dla Windows XP najnowsza wersja to Internet Explorer 8.

Internet-Explorer-9-logo

Przedstawione cztery główne przeglądarki nie wyczerpują tematu, istnieje bowiem jeszcze bardzo duża liczba innych przeglądarek, ale stanowią one bardzo marginalna liczbę. Przy okazji napiszę o bardzo ważnej zasadzie bezpieczeństwa – należy ożywać zawsze najnowszej wersji danej przeglądarki, zawsze instalować jej najnowsze aktualizacje. Unikniemy wówczas wielu ataków złośliwego oprogramowania, które atakuje ze poziomu odwiedzanych stron internetowych.5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.