Wirtualizacja i izolowanie aplikacji, sandboxy


Cameyo

Licencja: freeware

Opis:
aplikacja do tworzenia przenośnych i do tego zwirtualizowanych wersji programów. Aplikacja działa w ten sposób, że monitoruje zachodzące zmiany w systemie (pliki + rejestr) podczas instalowania programu, którego chcemy zwirtualizować. Następnie ze wszystkich zmonitorowanych elementów tworzony jest jeden plik wykonywalny, który możemy uruchamiać na dowolnym komputerze bez potrzeby instalacji, a także skopiować na pamięć USB. Tak zbudowane i uruchomione aplikacje uruchamiane są w izolowanym środowisku, nie modyfikują ustawień systemowych.

Aplikacja wydaje się bardzo interesująca, a najważniejsze, że jest całkowicie darmowa i może stanowić alternatywę na VMware ThinApp. Jednak należy pamiętać, że tak utworzone aplikacje to nie to samo co technologia Thinstall / PortableApps – tworzone są pliki na dysku i wpisy w rejestrze, które pozostają po zamknięciu aplikacji, ale nie są porozrzucane byle gdzie tylko zebrane w specjalnym katalogu / kluczu w rejestrze.

Tutorial: Cameyo: tworzenie zwirtualizowanych i przenośnych aplikacji

Download: najnowsza wersja (wymaga zainstalowania)

Zrzut ekranu:
cameyo5.jpg

Sandboxie

Licencja: freeware do użytku osobistego
Platforma: Windows 2000/XP/Vista/7/2003 (Support 32 and 64 bit)

Opis:
aplikacja do uruchamiania programów w zamkniętej “piaskownicy” (sandbox), co uniemożliwia modyfikowanie plików na dysku i kluczy w rejestrze. Pozwala to bezpiecznie uruchamiać przeglądarki internetowe, a wszystkie pobrane pliki są uwięzione i nie mogą dokonywać zmian w systemie.

Tutorial: Sandboxie – uruchamianie aplikacji w „piaskownicy”

Download: najnowsza wersja (wymaga zainstalowania)

Zrzut ekranu:
sandboxie-7

GeSWall

Licencja: freeware
Platforma: Windows 2000/XP/Vista/7 (Support 32-bit and 64-bit)

Opis:
aplikacja pozwala na uruchamianie izolowanych aplikacji, które maja nałożone restrykcje w zakresie dostępu i modyfikacji do zasobów systemowych. Uruchomione aplikacje w izolowanym trybie nie mają prawa modyfikowania plików na dysku i kluczy w rejestrze. Pozwala to na bezpieczne surfowanie po internecie i uruchamianie nieznanych aplikacji, bez ryzyka zainfekowania systemu.

Tutorial: GeSWall – izolowanie aplikacji w oparciu o politykę ograniczania dostępu

Download: najnowsza wersja (wymaga zainstalowania)

Zrzut ekranu:
Geswall-12Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.