Testowanie dysku twardego w systemie Windows


CrystalDiskInfo

Licencja: Berkeley Software Distribution License (BSDL)
Platforma: Windows 2000/XP/2003/Vista/2008/7 (Support 32 and 64 bit)

aplikacja wyświetlająca szczegółowe informacje o dyskach twardych zainstalowanych w systemie. Wspiera dyski HDD oraz SSD. Podaje nazwę dysku, numer seryjny, typ interfejsu, wielkość bufora, obsługiwane funkcje, czas pracy, temperaturę i wiele innych. Oczywiście wyświetla pełne informacje z systemu S.M.A.R.T Umożliwia również zmianę parametrów AAM/APM.
Aplikacja może pracować w tle analizując na bieżąco stan dysków i alarmując użytkownika w przypadku wykrycia potencjalnych problemów.

Download

Zrzut ekranu:
CrystalDiskInfo.jpg

alternatywy.png

GSmartControl
graficzny interfejs dla smartctl.
Aplikacja utworzona najpierw dla systemów Linux (Parted Magic: audyt komputera i diagnostyka dysku twardego), z powodu popularności udostępniona również dla Windows. Wyświetla S.M.A.R.T, informacje o dysku oraz pozwala wykonać test dysku. Wykorzystuje pliki smartctl-nc.exe i smartctl.exe z konsolowej wersji, które w razie czego można podmienić na nowsza wersję.

HD Tune
wersja bezinstalacyjna: pobrać setup i ekstrakt w Uniwersal Extractor

Active Hard Disk Monitor download: DiskMonitorFree.exe (wymaga instalacji, montuje usługę)
narzędzie do diagnozowania dysku i niewymagające bootowania.
Możliwości programu: diagnostyka SMART i test powierzchni (zaznaczanie bad bloków), pracuje w tle, monitoruje cały czas parametry dysku i zawiadamia w przypadku stanów krytycznych, system tray icon.


CheckDiskGUI

Licencja: freeware
Platforma: Windows 2000/XP/2003/Vista/2008/7 (Support 32 and 64 bit)

aplikacja to nakładka graficzna na systemowy program CheckDisk. Umożliwia łatwą analizę dysku na obecność błędów a także ewentualną ich naprawę. Może sprawdzać wiele dysków jeden po drugim – po prostu zaznaczamy który dysk ma być brany pod uwagę. Po skończonej pracy umożliwia zapisanie wyniku do pliku tekstowego lub jego wydrukowanie.

Download: najnowsza wersja (nie wymaga instalacji)

Zrzut ekranu:
checkdisk.jpg

alternatywy.png

Checkdisk download: najnowsza wersja (nie wymaga instalacji)
narzędzie do wyszukiwania i naprawy błędów na dysku, bardzo podobne do ScanDisk lub Chkdsk.exe wbudowane w system. Możemy wybrać albo standardowy, albo pełny test dysku. Pełne badanie dodatkowo wykonuje sprawdzanie sektorów. Potrafi znaleźć uszkodzone sektory na dysku i oznacza je jako nie do użytku. Uruchomiony na Windows PE umożliwia naprawę – zaznaczamy correct errors. Program działa zarówno z dyskami twardymi (w tym SCSI i RAID) jak i z nośnikami wymiennymi.


Victoria for Windows

aplikacja do wykonywania testów, skanowania, odczytu s.m.a.r.t, zerowania / remapowania badów, do uruchamiania w Windows.

Download Victoria 4.46b (nie wymaga instalacji)
Tutorial: MHDD / Victoria: diagnostyka HDD

alternatywy.png

Ariolic Disk scanner download: diskscanner.exe (nie wymaga instalacji)
program skanuje dyski twarde, flash, płyty CD, dyskietki w poszukiwaniu błędów, uszkodzeń fizycznych, które uniemożliwiają odczyt danych zapisanych w danym uszkodzonym sektorze. Skaner niczego nie naprawia, na podstawie liczby czerwonych kwadratów możemy zorientować się o stopniu zużycia nośnika i ewentualnie wymienić na nowy. Alternatywa na ScanDisk wbudowane w system.

Check Flash download: najnowsza wersja (nie wymaga instalacji)
aplikacja do testowania dysków flash. W “Access type” okreslamy typ dostępu: bezpieczne testowanie plikiem tymczasowym, traktowanie dysku jako dysk logiczny lub fizyczny (najbardziej niebezpieczny, ale pozwala wykonać dodatkowe testy). W “Action type” – wybieramy akcję:
– Read stability kompleksowy test nośnika
– Write and read test: test odczytu i zapisu
– Low level initialization: edycja ppartycji
– Save / Load image: utworzenie obrazu dysku i jego przywrócenie
– Full erase: zerowanie pendrive
“Test length” – określa długość testu

Opcję skanowania i testowania ma również HD Tune


CrystalDiskMark

Licencja: Berkeley Software Distribution License (BSDL) OpenSource.jpg
Platforma: Windows 2000/XP/2003/Vista/2008/7 (Support 32 and 64 bit)

aplikacja do testowania wydajności dysku twardego: prędkość zapisu oraz odczytu. Wybieramy ilość testów (mamy do wyboru od 1 do 5), następnie rozmiar pliku testowego oraz partycję. Po zakończeniu testu ukażą się wyniki zapisu i odczytu uwzględniające kilka zmiennych.

Download

Zrzut ekranu:
CrystalDiskMark.jpg

Innym programem umożliwiające zmierzenie wydajności dysku jest HD Tune
HD_Speed download: najnowsza wersja (nie wymaga instalacji, typ portable)
aplikacja do pomiaru transferu (odczyt / zapis) dysków twardych, flash, płyt cd/dvd, dyskietek.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.