Środowiska uruchomieniowe aplikacji


Po zainstalowaniu systemu Windows, w celu zapewnienia komfortowej pracy musimy doinstalować niezbędne programy zewnętrzne, których nie posiada sam system Windows. W tej grupie są tzw. środowiska uruchomieniowe i wtyczki, które są konieczne do uruchamiania niektórych programów. Jeżeli program nie znajdzie potrzebnych bibliotek, wyświetli komunikat o błędzie i się nie uruchomi.

FlashPlayer

Flash Player – do filmów Youtube i animacji

wtyczka do przeglądarek internetowych umożliwiająca wyświetlanie elementów w technologi Flash: multimedialnych aplikacji, reklam, treści i filmów.
Przeglądarki same proponują instalację wtyczki, jeżeli wykryją na stronie element Flash. Należy pamiętać, że wymagana jest instalacja dwóch osobnych edycji wtyczki: jedna dla Internet Explorer i druga dla innych przeglądarek (Opera i Firefox). Flash Player jest integralnym składnikiem przeglądarki Google Chrome, gdzie aktualizacja jest wykonywana razem z update przeglądarki, a także jest zintegrowany w Internet Explorer w Windows 8/8.1 – w tym przypadku aktualizacja jest wykonywana poprzez Windows Update.
Jeżeli nie mamy zainstalowanej wtyczki Flash to pobieramy instalator wchodząc na poniższą stronę:
Zainstaluj program Flash Player

Bezpośrednie linki:
Flash Player dla Internet Explorer (ActiveX)
Flash Player do Firefox i Opera (ver.12) (NPAPI)
Flash Player dla Opera i innych na silniku Chromium (PPAPI)

Po instalacji możemy zweryfikować poprawność instalacji odwiedzając link:
Testuj poprawność instalacji Flash Player


shockwave

Shockwave Player – do gier i filmów

wtyczka do przeglądarek internetowych umożliwiająca wyświetlanie elementów w technologi Shockwave: multimedialne aplikacje, gry w technologii 3D, interaktywne prezentacje.
Aby pobrać i zainstalować wtyczkę odwiedzamy link:
Strona pobierania Shockwave Player

Aby zweryfikować poprawność instalacji wraz z wyświetleniem wersji odwiedzamy link:
Testuj poprawność instalacji Shockwave


java

Java SE Runtime Environment (JRE) – do gier, czatów i aplikacji

maszyna wirtualna Java zawierająca biblioteki niezbędne do uruchamiania programów i apletów napisanych w języku Java np. OpenOffice, LibreOffice, internetowe czaty.

Strony z pobieraniem (w przypadku systemów 64-bit pobieramy dwie edycje: 32-bit oraz 64-bit)
najnowsza wersja z java.com
najnowsza wersja z oracle.com
Java Portable

Edycja, którą mamy instalować to Java SE Runtime Environment (JRE)
Po zainstalowaniu weryfikujemy poprawność instalacji na stronach:
Test Java / javatester.org


 

45984626

Microsoft Visual C++ – do programów pisanych w języku C++

instaluje składniki programu Visual C++ (w skrócie MSVC lub VC++)
umożliwia uruchamianie na komputerze aplikacji opracowanych z Visual C++

Ostatnie najnowsze wersje:
Latest Supported Visual C++ Downloads

Na systemach 64-bit instalujemy wersje 32-bit razem z wersjami 64-bit.


 

Silverlight

Silverlight – do filmów i interaktywnych aplikacji

środowisko uruchomieniowe dla aplikacji webowych oraz desktopowych, zainstalowanych w systemie.

strona pobierania
https://www.microsoft.com/getsilverlight/Get-Started/Install/Default.aspx


 

net

.NET Framework – do programów pisanych w języku .NET

środowisko .NET Framework umożliwia uruchamianie na komputerze aplikacji stworzonych w oparciu o architekturę .NET Framework. .

Jaka wersja .NET Framework jest wbudowana w poszczególne systemy Windows?

Źródłowy artykuł: What version of the .NET Framework is included in what version of the OS?

  • Windows 8.1 zawiera .NET Framework 4.5.1 jako składnik systemu operacyjnego i domyślnie zainstalowany. Obejmuje także 3.5 SP1 jako składnik systemu, ale nie jest on domyślnie aktywny i może być dodawany / usuwany poprzez Programy i funkcję w Panelu sterowania.
  • Windows 8 zawiera .NET Framework 4.5 jako składnik systemu operacyjnego i domyślnie zainstalowany. Obejmuje także 3.5 SP1 jako składnik systemu, ale nie jest on domyślnie aktywny i może być dodawany / usuwany poprzez Programy i funkcję w Panelu sterowania.
  • Windows 7 zawiera .NET Framework 3.5.1 jako element systemu operacyjnego. Oznacza to wbudowane .NET Framework 2.0 SP2, 3.0 SP2 i 3.5 SP1 plus kilka poprawek. 3.0 SP2 oraz 3.5 SP1 mogą być dodawane lub usuwane za pomocą Dodaj / usuń programy w Panelu sterowania
  • Windows Vista zawiera .NET Framework 2.0 i 3.0 jako części systemu operacyjnego. 3.0 może być dodawane lub usuwane za pośrednictwem Dodaj / usuń programy w Panelu sterowania.
    Vista SP1 jest identycznie, z tym, że pakiety są uaktualnione do dodatków SP1.
  • Windows XP nie posiada żadnej wbudowanej wersji. Jednak na płycie instalacyjnej w folderze dodatkowe komponenty dostępny jest .NET Framework 1.1 + SP1, ale nie jest to składnik systemu operacyjnego

Jaką wersję .NET Framework zainstalować w systemie?

Teoretycznie każda nowa wersja pakietu jest wstecznie kompatybilna i umożliwia uruchamianie aplikacji stworzonych na wcześniejszych wersjach. Domyślnie aplikacja działa w wersji .NET Framework, w której została zbudowana. Jeżeli jednak ta wersja nie jest obecna, a plik konfiguracyjny aplikacji nie definiuje obsługiwanych wersji, aplikacja działa na najnowszej zainstalowanej wersji .NET Framework. Aktualnie najnowszą wersją jest .NET Framework 4.5.2, która umożliwia uruchamianie aplikacji napisanych w wersjach 1.1, 2.0, 3.0, 3.5 i 4.0.

Jadnak w praktyce mogą wystąpić problemy ze zgodnością aplikacji. Każda wersja ma inne, specyficzne parametry, techniki programowania i poprawki wydajności, które mogą mieć wpływ na zgodność z niektórymi aplikacjami.

Dlatego dla całkowitego komfortu zaleca się instalację wszystkich wersji platformy: 2.0, 3.0, 3.5 i 4.5. Mamy wówczas pewność, że każda aplikacja się uruchomi w najlepszym dla siebie środowisku. Wersja 1.1 ogólnie nie jest wymagana, ponieważ aplikacje będą korzystać z wersji 2.0. Możemy ją doinstalować, jeżeli natrafimy na aplikacje, która wymaga tej konkretnej wersji. W tym samym czasie może być zainstalowanych wiele wersji .NET na tym samym komputerze które działają równolegle, nie gryzą się ze sobą, nie powodują konfliktów.

Podsumowanie
Na Windows 8 / 8.1 instalujemy .NET Framework 4.5.2, który jest aktualizacją wersji 4.5, a aplikacje programu .NET Framework 4 lub .NET Framework 4.5 powinny nadal działać bez konieczności ponownej kompilacji.
Nie można pobrać wersji 3.5.1 dla Windows 8 / 8.1, trzeba ją uaktywnić. Najłatwiejszą opcją jest instalacja i uruchomienie programu wymagającego wersji 3.5 – wyświetli się wówczas komunikat, że brakuje komponentu, a my klikamy w Instaluj tą funkcję. Drugim sposobem jest aktywacja w Panelu sterowania >>> Programy i funkcję, z lewej strony Włącz lub wyłącz funkcję systemu Windows, zaznaczamy .NET Framework 3.5, bez zaznaczania Windows Communication Fundaction (WCF). Po instalacji wchodzimy na Windows Update i instalujemy dodatkowe poprawki do Service Packów.

Na Windows 7 również instalujemy .NET Framework 4.5.2, który dodatkowo ma zainstalowaną wersję 3.5.1, która jest domyślnie aktywna. Po instalacji wchodzimy na Windows Update i instalujemy dodatkowe poprawki do Service Packów. Wymagany jest Windows 7 SP1.

Na Windows Vista instalujemy .NET Framework 3.5 SP1, którego instalator zainstaluje równocześnie wersję 2.0 i 3.0. Po instalacji wchodzimy na Windows Update i instalujemy dodatkowe poprawki do Service Packów. Następnie instalujemy .NET Framework 4.5.2. Wymagany jest Windows Vista SP2.

W systemie Windows XP od razu instalujemy .NET Framework 3.5 SP1, którego instalator zainstaluje równocześnie wersję 2.0 i 3.0. Po instalacji wchodzimy na Windows Update i instalujemy dodatkowe poprawki do Service Packów. Następnie instalujemy .NET Framework 4.0 Client Profile, która działa równolegle z poprzednimi i jest ostatnią działającą wersją na tym systemie.


 “All in One Runtimes” Sereby’s

Pakiet, który hurtowo instaluje wszystkie ważne pakiety uruchomieniowe, które są konieczne, aby wszystkie programy działały poprawnie.

Strona producenta
aio

 

Deinstalacja pakietów

Pakiety można odinstalować używając Dodaj / usuń programy w Panelu sterowania. W razie problemów z ewentualnym odinstalowywaniem pomocne są specjalistyczne deinstalatory aplikacja alternatywne deinstalatory.Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.