Skąd pobierać pliki instalacyjne?


Bardzo ważną decyzją jest wybór miejsca, z którego będziemy pobierać pliki instalacyjne aplikacji. Pobierając pliki z nieoficjalnych kanałów dystrybucji możemy pozyskać ich zmodyfikowane wersje, które mogą działać niestabilnie, a nieraz są wzbogacone nawet o szkodliwy kod infekujący system.

Skąd pobieramy >>> zaufane miejsca

  • Najbardziej bezpieczną metodą pozyskiwania plików instalacyjnych jest ich pobieranie prosto ze strony producenta. Mamy wówczas pewność, że aplikacja nie jest zmodyfikowana i będzie działać stabilnie. Często podawane są sumy kontrolne plików, które pozwalają zweryfikować kompletność kodu.
  • Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z wiarygodnych, godnych zaufania, specjalizowanych vortali z oprogramowaniem. Tutaj także mamy pewność, że otrzymamy czyste pliki.
    Polecane serwisy z oprogramowaniem:

    cnet.gif brothersoft.gif softonic.gif

Skąd nie pobieramy >>> niezaufane miejsca

  • pliki instalacyjne linkowane na forach warezowych / przez przypadkowe osoby, hostowanych na hostingach typu rapidshare.com / hotfile.com, udostępniane poprzez sieć P2P – torrenty, emule itp. w sytuacji gdy można bez trudu pobrać je z zaufanych miejsc. Takie pliki mogą być niebezpieczne. W ostateczności można z nich skorzystać, ale po ściągnięciu oryginalnego pliku ze strony producenta i porównaniu ich sum kontrolnych. Jeżeli obie są jednakowe, plik jest bezpieczny.

Przestrzegam przed pobieraniem z niezaufanych miejsc tego typu oprogramowania:

  • kodeki do plików multimedialnych
  • wtyczki do przeglądarek internetowych typu Flash Player

Aplikacje te pobierajmy z oficjalnych stron producentów, ponieważ bardzo często udostępniane są podróbki o podobnych nazwach i z dodatkami w postaci trojanów wywołujących plagę ostatnich czasów >>> infekcję Qooqlle.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.