odzyskiwanie utraconych danych z dysku


Usunięte dane / pliki na sformatowanym dysku istnieją dalej, ponieważ nie są fizycznie usuwane, tylko usuwana jest ich mapa informując system, że miejsce jest wolne do innych celów. Dopóki nic nie zapiszemy na dysku (pliki się nie nadpiszą) szansa na ich odzyskanie jest duża.
– nic nie zapisujemy na dysku, a aplikację do odzyskiwania nie uruchamiamy z dysku, z którego będziemy odzyskiwać pliki – możliwość nadpisania klastrów.
– nie należy zamykać systemu Windows, tylko odłączyć zasilanie komputera ponieważ przy zamykaniu systemu na dysku są zapisywane pliki i mogą nadpisać utracone dane
– nie używamy sprawdzania dysku przy uruchamianiu
– nie wykonujemy defragmentacji dysków
Operację przywracania może utrudnić fragmentacja plików – odzyskiwane są poszczególne fragmenty, aplikacja ich nie łączy (wówczas możemy uzyskać zdjęcia widoczne tylko do połowy).

Recuva

aplikacja przydatna do odzyskiwania przypadkowo skasowanych plików na komputerze, dysku USB, aparacie fotograficznym. Umożliwia również odzyskiwanie z dysków uszkodzonych lub sformatowanych.
Po uruchomieniu mamy wybór: dysku do skanowania oraz filtrowania typów plików branych pod uwagę. Najprościej odnajdziemy plik wpisując całość lub część nazwy pliku. Jeżeli jej nie pamiętamy możemy wpisać rozszerzenie lub ścieżkę dostępu. Mamy dostęp również do wygodnego kreatora gdzie wybieramy typ plików i ich lokalizację. Wybierając Opcje –> Akcje mamy wybór głębokiego skanowania, które może znaleść więcej plików, oraz skanowania z uszkodzonych / sformatowanych partycji.

download: portable recuva

wersja instalacyjna domyślnie proponuje instalację Google Chrome, odznaczamy

recuva.jpg

alternatywy.png

PC INSPECTOR File Recovery
aplikacja pomaga odzyskać utracone dane. Znajduje zagubione dyski.
Odzyskiwanie skasowanych plików – wybieramy Dysk z menu Obiekt –> wybieramy Dysk logiczny, który zawierał skasowane dane –> szukamy skasowanych plików w folderze Skasowane. Zaznaczamy plik i zapisujemy go na innym dysku wybierając Zapisz w… z menu Obiekt lub klikamy PPM. Dostępna wyszukiwark plików – wybieramy Znajdź z menu Obiekt.
Odzyskiwanie utraconych plików/folderów – powtarzamy 2 punkty z poprzedniego etapu –> Wybieramy Znajdź utracone dane z menu Narzędzia –> po zakończonym skanowaniu szukamy skasowanych plików w folderze Utracone. Oprócz skanowania klastrów możemy szukać skasowanego/utraconego pliku (lub wielu z nich) wybierając Znajdź z menu Obiekt.
Dysk został wymazany szybkim formatowaniem – powtarzamy dwa pierwsze kroki. By otworzyć dysk i zapisać dane wybieramy opcję “bez FAT”, gdyż FAT został usunięty przez szybkie formatowanie.
Dysk zniknął, w wyniku uszkodzenia tablicy partycji – wybieramy Dysk z menu Obiek –> wybieramy Dysk fizyczny, który zawiera utraconą partycję i klikamy przycisk Znajdź dyski logiczne…. Po zakończeniu przeszukiwania, jeśli dysk logiczny został znaleziony, wybieramy go na karcie Dysk logiczny. Zawartość wybranego dysku znajdziemy w folderze Główny.

DataRecovery, PartitionRecovery


PhotoRec EN.jpg OpenSource.jpg
download: najnowsza wersja

aplikacja do odzyskiwania danych z dysków twardych, płyt cd, zdjęć z aparatu cyfrowego. Umożliwia odzyskiwanie z uszkodzonych / sformatowanych nośników.
Może być uruchamiany z boot dysku lub bezpośrednio w systemie z uprawnieniami Administratora.

Tutorial: TestDisk / PhotoRec: odzyskiwanie danych

photorec1.jpg

 One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.