Odzyskiwanie danych z uszkodzonego systemu
|W sytuacji, gdy system Windows się nie włącza / uruchamia w wyniku uszkodzenia spowodowanego np. atakiem wirusa, możemy odzyskać pliki uruchamiając komputer z bootowalnej płyty LiveCD. Po uruchomieniu systemu z płyty mamy możliwość skopiowania plików, które są w nienaruszonym stanie np. na dysk USB.
W tym celu możemy wykorzystać:
- Linux LiveCD np. Parted Magic, wpis Parted Magic: operacje na plikach na partycjach windowsowych
- Paragon Rescue Kit Free: opcja File Transfer Wizard, odzyskiwanie plików na inny dysk lub partycję
- Windows LiveCD: wchodzimy w Mój komputer >>> wybieramy odpowiednia partycję i kopiujemy pliki.
- Windows Recovery (WinRE): w wierszu polecenia wpisujemy Notepad. Można także uruchomic dodatkowe aplikacje np. FreeCommander portable zapisaną na pendrajwie.
Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie aplikacji TestDisk / PhotoRec, które są dołączone do dystrybucji Parted Magic lub uruchomić je z poziomu Windows LiveCD. Programy te pomogą odzyskać utracone partycje i pliki, nawet w przypadku uszkodzenia systemu plików.