Edycja koloru paska wskazującego ilość wolnego miejsca na dysku


System Windows 7 w oknie Komputer wyświetla wszystkie partycje, które znajdują się na dysku twardym komputera. Osobiście preferuję widok kafelkowy, który dodatkowo pokazuje kolorowy wskaźnik w postaci paska wizualizującego stopień zapełnienia dysku. Miejsce zajęte przez pliki oznaczone jest kolorem niebieskim, natomiast wolne miejsce jest białe. Jeżeli dysk zostanie zapełniony w 90% kolor paska z niebieskiego zmienia się na czerwony. Jednak, gdy partycje mamy duże np. po 100GB to po przekroczeniu 90GB system zacznie informować o wyczerpywaniu się miejsca na dysku, mimo, że pozostało jeszcze 10GB, co nie jest aż tak mało. Chcąc ujednolicić kolor, tak aby pasek zawsze był w kolorze niebieskim, nawet gdy dysk jest maksymalnie pełny, postanowiłem poszukać rozwiązania.

Chcąc usunąć czerwony kolor z paka konieczna jest edycja zasobu, pliku motywu C:WindowsResourcesThemesAeroaero.msstyles. W tym celu można wykorzystać aplikację Resource Hackerer.

Przystępując do działania kopiujemy plik aero.msstyles do nowego folderu czy na Pulpit i otwieramy go w Resource Hackerer. Z lewego paska wybieramy sekcję IMAGE zawierającą obrazki stylu. Za czerwony kolor odpowiada obrazek 657, za niebieski 659.
Najpierw wykonujemy ekstrakcję niebieskiego obrazka – klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego Save [IMAGE:659:1033]. Ciąg znaków oznacza typ zasobu, nazwę i język.

Następnie przechodzimy do obrazka z czerwonym paskiem. Jest on krótszy od niebieskiego, więc również go zapisujemy. Otwieramy go, sprawdzamy jego rozmiar, zmieniamy rozmiar obrazka niebieskiego do odpowiedniego wymiaru i zapisujemy niebieski obrazek pod nazwą 657.png.
Teraz z menu kontekstowego czerwonego obrazka wybieramy Replace Resources, czyli podmianę zasobu.

Wskazujemy wcześniej zapisany obrazek 657.png, dodatkowo wpisując typ zasobu IMAGE i nazwę 657. Klikamy Replace.

Obrazek zostanie podmieniony na niebieski. Pozostaje nam zapisać wprowadzone modyfikacje wybierając z menu File >>> Save.

Mając zmodyfikowaną kopię stylu Aero przystępujemy do podmiany oryginału. Plik C:WindowsResourcesThemesAeroaero.msstyles jest chronionym zasobem systemowym przez Windows Resource Protection (WRP), którego nie możemy modyfikować z powodu braku uprawnień. Musimy więc nadać pełne uprawnienia dla swojego konta i stać się właścicielem pliku: edycja uprawnień plików.
Po nadaniu uprawnień zmieniamy nazwę pliku na backup_aero.msstyles, tworząc kopię zapasową oryginalnego pliku. Następnie kopiujemy zmodyfikowana kopię stylu i nadajemy jej nazwę aero.msstyles.

Aby taka zmodyfikowana kopia stylu mogła się utrzymać konieczna jest jeszcze dodatkowa operacja, która pozwoli instalować inne niż oficjalne “skórki”: zmiana stylów Windows. Jeżeli tego nie wykonamy, automatycznie włączana będzie kompozycja klasyczna Windows, bez możliwości ustawienia Podstawowej / Aero.
W efekcie pasek jest zawsze niebieski, nawet, gdy dysk jest maksymalnie zapełniony.Tags:
6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.