edycja grafiki restartowej


GIMP PL.jpg OpenSource.jpg
download: najnowsza wersja, GIMP Portable, Gimp portable by Winpenpack, tutoriale do Gimpa

Kompletna alternatywa dla komercyjnych pakietów edycyjnych i najlepsza alternatywa dla Photoshopa. GIMP umożliwia: pracę na warstwach, tworzenie selekcji, zakładanie ścieżek, korzystanie z kanałów alfa, antyaliasing, skalowanie i transformację obrazu, łączenie tekstu z obrazem, tworzenie animacji. Ilością i jakością filtrów śmiało może konkurować z Paint shopem czy Photoshopem. Oferuje biblioteki deseni i gradientów. Wbudowana maszyna skryptowa Script-Fu. GIMP obsługuje sporą ilość formatów graficznych m.in: BMP, JPEG, GIF, PNG, ICO, TIFF, TGA, PSD, PSP, EPS, SVG, PDF. Można przy jego użyciu tworzyć grafikę, zmieniać rozmiary i wycinać fragmenty zdjęć, dokonywać różnych operacji na kolorach, łączyć obrazy stosując warstwy, oraz dokonywać konwersji różnych formatów plików graficznych.

gimp.jpg

alternatywy.png

Paint.NET download: najnowsza wersja, spolszczenie, Paint.NET_v3.5.5 portable.rar, wersja portable X-Paint.NET 3.36 by Winpenpack
wersja PL :w pliku .ini usuwamy
;————
; locale_it
;————
“LanguageName”=”it-IT”

polska strona o programie z różnymi poradami.

Hornil StylePix download: najnowsza wersja

Liquid Rescale GIMP plugin

wtyczka do Gimpa z obsługą algorytmu Seam Carving służąca do inteligentnego powiększania grafiki oraz usuwania elementów ze zdjęcia.

1. Powiększanie
Otwórz zdjęcie do edycji i włącz wtyczkę z menu Warstwa–>>Liquid rescale… W oknie wtyczki w opcji “Feature preservation mask”, kliknij ikonkę Nowy (NEW). Przejdź do edytowanego zdjęcia, wybierz Pędzel i zamaluj elementy, które mają zostać nienaruszone (kolor zielony). Po zamalowaniu przejdź do okna wtyczki, kliknij Refresh oraz zmień szerokość i/lub wysokość zdjęcia w opcjach pod miniaturą. W karcie Output odznaczona powinna być opcja Scale back to the original size. Uruchom przetwarzanie obrazu przyciskiem OK. Po przetworzeniu obrazu, w panelu Gimp-a Warstwy, Kanały, Ścieżki przenieś myszką warstwę Tło do góry (nad maskę) lub po prostu zaznacz maskę i usuń. Na koniec zapisz obrazek.

2. Usuwanie elementów
Otwieramy zdjęcie i aktywujemy wtyczkę. W oknie wtyczki w opcji “Feature discard mask”, kliknij ikonkę Nowy. Przejdź do edytowanego zdjęcia, wybierz Pędzel / ołówek i zamaluj elementy, które mają zostać usunięte (kolor czerwony). Po zamalowaniu przejdź do okna wtyczki, kliknij Refresh oraz i zmniejsz szerokość (lub/i wysokość) zdjęcia z oryginalnego rozmiaru 700 na 500 pikseli. W karcie Output zaznaczyć opcje Scale back to the original size, a w polu Mode wybierz Liquid rescale i uruchom przetwarzanie obrazu przyciskiem OK. Po przetworzeniu obrazu, w panelu Gimpa Warstwy, Kanały, Ścieżki, zaznacz warstwę Tło disc mask i z menu kontekstowego wybierz opcję Usuń warstwę. W przypadku niedociągnięć możemy je wyretuszować używając opcję Klonowanie np. małe pozostałości po usuwanym obiekcie. Zapisujemy obrazek (czasami po skalowaniu jakieś elementy mogą być bardziej rozciągnięte w stosunku do oryginału).

3. Usuwanie i ochrona elementów
Tworzymy pierwszą, chronioną warstwę, w polu “Feature preservation mask”. Zamalujemy na zielono chroniony obiekt. W oknie wtyczki klikamy Refresh. Następnie tworzymy drugą warstwę, tym razem w polu “Feature discard mask”. Zamalujemy na czerwono obszar do usunięcia. W oknie wtyczki klikamy Refresh. W karcie Output zaznaczamy Scale back to the original size i wybieramy tryb Mode liquid rescale. Zmniejszamy szerokość zdjęcia. Na koniec przetwarzamy obraz klikając OK.Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.