Blokowanie dostępu do programów


AppAdmin

aplikacja umożliwia blokowanie uruchamiania dowolnego innego programu w systemie. Po pierwszym uruchomieniu dobrze jest zabezpieczyć aplikację hasłem przyciskiem Password, bez którego nie będzie możliwe odblokowanie uruchamiania dodanych programów. Hasło przechowywane jest w kluczu:
HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftWindowsSafer, który w razie czego możemy usunąć.

download: najnowsza wersja (nie wymaga instalacji, ale zapisuje w rejestrze)

Aby zablokować program przeciągamy plik wykonywalny na okno aplikacji lub wybieramy przycisk Block. Uruchamianie programu powinno być zablokowane; jeżeli program dalej się uruchamia, restartujemy Explorer wybierając Restart Explorer. Aby odblokować zaznaczamy program i wybieramy Unblock Selected.

appadmin.jpg

Skuteczność: aplikacja blokuje pliki na podstawie ich sum kontrolnych, więc zmiana nazwy pliku nie pozwoli na jego uruchomienie. Aplikacja dodaje klucze do rejestru:
HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftWindowsSaferCodeIdentifiersHashes
ale najmniejsza edycja w edytorze hexadecymalnym umożliwia uruchomienie, ponieważ zmienia sumę kontrolną.
Próba uruchomienia blokowanego programu da taki komunikat:

appadmin1.jpg

alternatywy.png

AppLocker download: najnowsza wersja (wymaga zainstalowania)
aplikacja pozwala zablokować i uniemożliwić uruchamianie dowolnego programu w systemie. Zawiera domyślną listę aplikacji, ale można dodać dowolną aplikację klikając na przycisk Configure. Wybieramy plik wykonywalny, dodajemy przyciskami Add oraz Ok. Aby zablokować aplikację zaznaczamy ją w głównym oknie i klikamy Save. Aby odblokować odznaczamy ją i klikamy Save. Aby usunąć podświetlamy i klikamy Delete.
Aplikacja dodaje klucze do rejestru:
HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionImage File Execution Optionsnazwa pliku
Skuteczność: zmiana nazwy pliku wykonywalnego pozwala na jego uruchomienie

AppBlocker download: najnowsza wersja (wymaga zainstalowania, interfejs w języku niemieckim)
po pierwszym uruchomieniu wpisujemy hasło dostępu do aplikacji, aplikacja działa w ten sposób, że po dodaniu pliku wykonywalnego jakiegoś programu i jego uruchomieniu pojawia się okienko z prośbą o podanie hasła, widoczne przez określoną liczbę sekund. Jeżeli go nie wpiszemy w wyznaczonym czasie, program jest automatycznie zamykany. Aplikacja cały czas pracuje w tle, startuje z systemem.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.