AM-DeadLink – wykrywanie nieaktywnych linków w zakładkach


Każdy użytkownik przeglądarki internetowej zapisuje w niej bazę zakładek do odwiedzanych stron WWW. Zakładki to linki do wybranych stron internetowych, zarówno tych ulubionych, często odwiedzanych jak i tych, które zapisujemy, aby ich nie zapomnieć. W sytuacji, gdy liczba zakładek jest bardzo duża, z czasem część linków do stron może być nieaktualna np. strona już nie istnieje, została przeniesiona. Wówczas dobrze jest wykonać kontrolę zakładek pod kątem poprawności linków.

AM-DeadLink – wykrywanie martwych linków w zakładkach

 

Strona producenta
Licencja: freeware
download: najnowsza wersja
wersja portable: podczas instalacji wybieramy instalację na USB

Program wykrywa martwe nieaktywne linki i duplikaty w zakładkach przeglądarek oraz plikach tekstowych. W przypadku, gdy zakładka jest nieaktualna można ją usunąć. To istny cleaner bookmarks, oczyszcza bazę zakładek i usuwa odnośniki URL do stron nieaktualnych i duplikaty.
Przed usunięciem zaleca się weryfikacje strony, ponieważ strona może być chwilowo niedostępna, zaś serwer zwraca informację o błędzie. AM-DeadLink odczytuje i sprawdza zakładki Firefoxa, bez możliwości ich usunięcia z bazy danych zakładek. Martwe zakładki usuwamy ręcznie z poziomu przeglądarki.

AM-DeadLink

Obsługa: po uruchomieniu z lewej strony wybieramy przeglądarkę, której zakładki chcemy zweryfikować. Wspierane są IE, Opera, Chrome, Firefox, pliki HTML oraz tekstowe. Wczytane zostaną zakładki. W celu ich sprawdzenia klikamy w zieloną ikonę na pasku narzędzi. Program sprawdzi poprawność linków.
Wszystkie poprawne linki będą oznaczone OK na czarno, błędne na czerwono z różnym komunikatem np. przekierowanie, nie znaleziono pliku (błąd 404), brak odpowiedzi serwera.

Na niebiesko zaznaczone są odnośniki, które faktycznie już są nieaktualne, ale są przekierowywane poprawnie na nowy adres (Przekierowane, OK). Czasami jednak strona przekierowuje na stronę z komunikatem 404, co również uważa się za martwy link.

Każdy link można sprawdzić klikając na niego dwukrotnie – link otworzy się we wbudowanej przeglądarce, wyposażonej dodatkowo w wyszukiwarkę Google, gdzie można np. wyszukać nową stronę nieaktualnego linku. Przydatna opcja “Zastąp adresy zakładek otwartymi URL”. Opcjonalnie link można otworzyć w domyślnej przeglądarce.

Opcje menu kontekstowego
ustaw status na OK, właściwości i edycja zakładek, kopiowanie do schowka i usunięcie.

Menu zakładki
Sprawdź zakładki F9
Sortuj zakładki z błędnymi na początku listy
Znajdź duplikaty

Podsumowując, AM-DeadLink to program do analizy linków w bazie naszych zakładek w przeglądarkach internetowych. Wykrywa nieaktualne odnośniki i pozwala je usunąć.3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *