Zasady SEO – pozycjonowanie bloga WordPress


Każdy webmaster po założeniu strony chciałby, aby jego strona pojawiała się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania. Proces dążenia do takiego stanu nazywany jest pozycjonowaniem strony. Aby wykonywane działania odniosły skutek musimy przestrzegać zasad SEO (search engine optimization), które spowodują, że nasza strona stanie się przyjazna dla wyszukiwarek. W tym wpisie przedstawię zasady, które pozwolą dobrze wypozycjonować blog WordPress. Dla najlepszego efektu należy stosować je wszystkie jednocześnie.

Nadrzędna zasada – treść bloga
Najważniejsza zasada SEO. Bez dobrej jakościowo zawartości nasza strona nigdy nie będzie dobrze wypozycjonowana. Treść musi być ciekawa i unikalna. Jeżeli użytkownicy czytający blog uznają go za ciekawy, sami zaczną go reklamować (linkować) w internecie. Pamiętać trzeba, że strona stworzona dla użytkowników i niezoptymalizowana dla wyszukiwarek zawsze lepiej się wypozycjonuje niż strona tworzona w 100% dla wyszukiwarek. Pamiętajmy też, że boty nie widzą strony, tylko ją czytają – wygląd jest dla nich nie istotny, ważna jest treść. Dodatkowo najważniejsze są początkowe linie kodu zawierające najczęściej tytuł i opis strony.
Treść bloga to także komentarze. Często jest to siedlisko spamu, zawierające nieprzydatną treść oraz linki do podejrzanych witryn. Aby ograniczyć ilość spamu instalujemy wtyczkę antyspamową:
Growmap Anti Spambot Plugin – wtyczka antyspamowa. Dodaje pod sekcją pisania komentarzy pole, które trzeba zaznaczyć, aby móc wysłać komentarz. Pole generowane jest w javascript, przez co nie widoczne dla botów. Alternatywa: Gab Captcha 2

Jeżeli mamy już pomysły na ciekawą treść, czas na optymalizację dla wyszukiwarek.

Optymalizacja kodu strony
Tytuł bloga i strony – najważniejszy element kodu znajdujący się w tagu title

<title> Tutaj musi być tytuł </title>


Na podstawie tego tagu boty określają o czym jest treść strony. Tag ten nie może być pusty. Dobrze jak tytuł będzie zawierał słowa kluczowe. Dobrze dobrany tytuł bardzo pomaga w pozycjonowaniu.

Struktura strony – tutaj chodzi nagłówki, które muszą być stosowane w kolejności od najważniejszego w dół: h1, h2, h3… Nagłówek h1 informuje o czym jest pozostała część strony i stosujemy go tylko raz. Dobrze jest zamieścić w nim słowa kluczowe. Dalsze nagłówki h2, h3 służą do podzielenia strony na części. Nagłówek h2 może byc użyty 2 razy, h3 – 3 razy. Ale nie należy z tym przesadzać. Treść nagłówków jest uwzględniana przez Google jako ważniejsza.

Tag description – tag ten wyświetla opis strony w wynikach wyszukiwania. Jest tworzony dla użytkowników, nie wpływa na pozycjonowanie.

Atrybut alt dla obrazków – jest to tekst alternatywny, informujący booty o treści obrazków. Jako, że booty nie umieją czytać treści obrazków, dobrze dobrany atrybut tekstowy w postaci słowa kluczowego może pomóc lepiej wypozycjonować stronę. Atrybut ten jest przydatny przy szukaniu grafiki w Google na dane słowo kluczowe. Po wpisaniu danego słowa wyszukiwarka wyświetli obrazki z naszej strony opisane słowem kluczowym.

Optymalizacja linków wewnętrznych – stosujemy atrybut title dla linków, który jest tekstem wyświetlającym się po najechaniu kursorem na link. Informuje on o treści znajdującej się pod linkiem. Dodatkowo istotne jest też umieszczanie odpowiednich fraz (słowa kluczowe) w treści linka – czyli w tej części, która jest wyświetlana. Tekst typu „kliknij tutaj” niewiele mówi o treści linku. Linki muszą prowadzić do istniejących stron.

Znaczniki pogrubienia – użycie pogrubienia / kursywy dla danego słowa informuje użytkowników i booty, że słowa są ważniejsze i mają większe znaczenie.

Słowa kluczowe – używamy słów kluczowych (keywords) w tekście strony. Jako użytkownicy szukamy informacji poprzez wpisanie słów kluczowych w wyszukiwarkę. Aby nasza strona była w wynikach wyszukiwania pisząc treść musimy właśnie użyć tych słów. Słowa kluczowe umieszczamy w treści wpisów. Umieszczanie tych słów w tagu keywords nie wpływa na pozycjonowanie, bo Google już nie uwzględnia tego tagu.

Nazwy plików – zamieszczane np. obrazki powinny mieć nazwy słów kluczowych używanych na stronie. Zamiast np. 01.jpg użyć nazwy np. easeus. Do oddzielania nazw używamy myślników „-„.

Poprawa linkowania wewnętrznego
Odpowiednie linkowanie wewnątrz bloga pozwala na łatwiejsze poruszanie się po stronie, co zwiększa ilość odwiedzanych stron i jednocześnie pomaga w pozycjonowaniu. Do tego celu wykorzystujemy: linkowanie w nowych postach do postów już istniejących, utworzenie stron tagów oraz dodanie pod postem linków do podobnych wpisów.
WP-PageNavi – wtyczka zastępuje domyślny sposób nawigacji (poprzednia / następna strona) na znacznie lepszy interfejs wyświetlający liczbę stron. Można wybrać dowolną stronę oraz wyświetlana jest całkowita liczba stron. Efekt działania wtyczki jest podobny jak na moim blogu, wchodząc na stronę główną.

Format linków bezpośrednich WordPress
Domyślny format linków jest taki: https://traxter-online.net/?p=1327
Format ten jest jednak niezbyt przyjazny zarówno dla użytkowników jak i dla botów. Najlepiej, aby tytuł linków był taki sam jak tytuł postów. W tym celu przechodzimy do kokpit >>> Ustawienia >>> Bezpośrednie odnośniki >>> zaznaczamy Własny format i wpisujemy frazę /%postname%/.
Aby taki format zadziałał do pliku .htaccess wklejamy formułkę (zazwyczaj sama się dodaje, ale na niektórych serwerach trzeba to wkleić ręcznie):

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress


Aktualizacja: od wersji 3.3 Worrdpress pozwala automatycznie wybrać ten format linków poprzez zaznaczenie „Nazwa wpisu”.

Instalacja wtyczki SEO
wtyczka to kompleksowe dostosowanie bloga pod wymagania SEO. Pozwala m.in. na wyeliminowanie duplikowania treści (Duplicate content) poprzez wyłączenie indeksowania wybranych linków oraz dostosowanie tagów title, description i keywords dla strony głównej i pojedynczych wpisów. Szerszy opis we wpisie: Wtyczki SEO do WordPress i optymalizacja bloga dla wyszukiwarek

Mapy witryny
Ważną czynnością jest stworzenie mapy witryny (sitemap) dla botów oraz użytkowników. Mapa dla botów to plik XML z listą linków na naszym blogu, która znacznie ułatwia indeksowanie strony, bo boty nie muszą samemu szukać linków, a dostają ją na tacy. Mapa podaje też kilka dodatkowych informacji o linku – data ostatniej aktualizacji, częstotliwości zmian, ważności w porównaniu z innymi adresami URL w tej witrynie. Wszystko o mapie witryny i protokole sitemap znajdziemy pod adresem: sitemaps.org
Do budowy mapy dla botów najlepiej jest wykorzystać dodatkową wtyczkę np. Google XML Sitemaps. Po instalacji i aktywacji wtyczka automatycznie będzie budować / modyfikować mapę witryny w momencie publikacji nowego wpisu lub modyfikacji istniejących oraz powiadamiać o tym wyszukiwarki.
Można dokonać kilka modyfikacji.
– w sekcji „Priorytet wpisu” zaznaczamy opcję „Nie używaj automatycznego obliczania priorytetu”; pozwoli to ograniczyć obciążenie serwera
– w sekcji Zmień częstotliwość: osobiście zmieniłem częstotliwość dla strony głównej, wpisów i wszystkich archiwów na dzień (Daily), inne na tydzień (Weekly)
– w sekcji Priorytet: wpisy na 0,8; min. dla wpisu 0,5; statyczne strony 0,6

Z kolei mapa w HTML wyświetla listę linków w formacie odpowiednim dla użytkowników. Do tego celu również warto wykorzystać wtyczkę np. HTML Sitemap Generator (nierozwijana, link do pobrania: atlas-html-sitemap-generator.zip. Wtyczka tworzy na dodatkowej stronie mapę dla użytkowników, która jest automatycznie aktualizowana w momencie publikacji / zmiany tematu wpisu. Po utworzeniu dodatkowej strony np. mapa witryny, jako treść wpisujemy [sitemap_] (usuwamy kreskę na końcu). W opcjach wtyczki polecam odznaczyć wszystkie opcje, pozostawiając tylko Posts: Include posts. Alternatywna wtyczka: Simple Sitemap

Plik robots.txt
Plik ten pozwala ograniczyć dostęp bootom do wskazanych miejsc i adresów. Boty po wejściu na stronę odczytują zawartość pliku, a w przypadku znalezienia reguły blokującej nie indeksują wskazanych elementów i linków. Plik ten to zwykły plik tworzony w notatniku, który wgrywamy do głównego katalogu na serwerze. Przykładowa zawartość pliku:

Sitemap: https://traxter-online.net/sitemap.xml

User-agent: *
Sitemap: https://traxter-online.net/sitemap_index.xml

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /wp-includes/
Disallow: /wp-content/plugins/
Disallow: /wp-content/cache/
Disallow: /wp-content/themes/
Disallow: /trackback
Disallow: */trackback
Disallow: /*.php$
Disallow: *?replytocom
Disallow: *?fb_xd_fragment
Disallow: *?print=1


Ujednolicenie domeny – przekierowanie na www lub bez
Zazwyczaj strona jest dostępna pod adresem www.adres.pl oraz adres.pl. Dla botów to dwie różne strony, dlatego musimy wybrać jeden adres i przekierować na niego drugi. Jak to zrobić opisane jest we wpisie przekierowanie 301 stron internetowych

Rejestracja w Narzędziach dla webmasterów
Narzędzia dla webmasterów wyświetlają raporty na temat współpracy witryny z wyszukiwarką Google. Możemy zobaczyć ile stron jest już zindeksowanych, przetestować plik robots.txt, ustawić preferowaną domeną (z lub bez www), wyświetlić listę witryn z linkami do naszej strony, najpopularniejsze wyszukiwania, przejrzeć statystyki indeksowania wraz z występującymi błędami.
Aby można było korzystać z narzędzia musimy być zweryfikowanym właścicielem witryny. W tym celu najczęściej dodajemy meta tag z kodem weryfikującym na stronie głównej. Aby to zrobić przechodzimy do Kokpit >>> Wygląd >>> Edytor. Z prawej strony wybieramy szablon Nagłówek (plik header.php) używanego motywu. Szukamy w kodzie znacznika

<head> </head>


i bezpośrednio nad nim dodajemy skopiowany metatag z Google webmaster tools. Zapisujemy plik i przechodzimy do weryfikacji strony. Po pomyślnym zweryfikowaniu metatag pozostawiamy, ponieważ okresowo wykonywane jest reweryfikacja.

Dodanie witryny do serwisów społecznościowych
Korzystanie z serwisów społecznościowych to dzisiaj praktycznie standard. Niezbędne jest założenie kont – wizytówek na Facebook czy Twitter. A każdy kto myśli inaczej myli się. Każdy link, kliknięcie Lubię to, twett i retweet bardzo podnosi pozycję w wyszukiwarkach. Można nawet dodać kanał RSS bloga do Twittera. Wówczas każdy nowy wpis będzie się automatycznie publikował.

Linkowanie z innych witryn do naszego bloga
Reputacja naszej strony, a dalej lepsze pozycjonowanie w dużej mierze zależy od ilości linków prowadzących do naszego bloga z innych stron. W tym celu możemy dodać adres naszego bloga do katalogów SEO, umieszczać link na różnych forach w profilach / sygnaturach i wiele innych. Ale tutaj należy pamiętać, aby dla nowej witryny linkować stopniowo. Nie można od razu zrobić 1000 linków przychodzących, bo Google może nałożyć na taką stronę filtr lub ban, zaliczając to jako linkowanie z automatu. Nowa domena musi rozwijać się stopniowo, a linki trzeba umieszczać w przypadkowych miejscach w internecie.

Linkowanie do innych stron
Jeżeli zamieszczamy na naszej stronie linki do innych stron, należy unikać linkowania do stron o niskiej reputacji.

Zmiana domeny
W przypadku zmiany domeny naszego bloga należy zastosować przekierowanie 301 stron internetowych. Przekierowanie 301 przenosi moc linków, a nie same linki, które cały czas wskazują starą domenę. Dlatego należy utrzymać kontrolę nad starą domeną. Inaczej stracimy te linki, a pozycja nowej domeny spadnie.

Daily Stat / StatPress Visitors – statystyki odwiedzin bloga. Daily Stat to okrojona wersja StatPress Visitors, wyświetlająca statystyki tylko z ostatnich 2 dni. Wszystkie dane przechowywane są w bazie danych. Wtyczka nie będzie działać prawidłowo w przypadku działania jakiś wtyczek cachujących.

Contact Form 7 – plugin dodający profesjonalny formularz kontaktowy na bloga. Po zainstalowaniu w ustawieniach wtyczki wpisujemy adres e-mail, edytujemy treść formularza wg własnych preferencji, tworzymy nową stronę i wklejamy tam skopiowany kod. Na stronie wyłączamy komentowanie. Demo wtyczki: kontakt



27 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *