Wtyczki SEO do WordPress i optymalizacja bloga dla wyszukiwarek


Jedną z niezbędnych wtyczek, którą trzeba zainstalować po instalacji WordPress jest wtyczka SEO do optymalizacji bloga pod kątem wyszukiwarek. Liczba takich wtyczek jest bardzo duża. Ja przetestowałem i polecam:


WordPress SEO by Yoast (plugin na wordpress.org) to obecnie najbardziej zaawansowana wtyczka SEO dla blogów WordPress. Łączy w sobie funkcjonalność kilku wtyczek stając się najbardziej kompletnym rozwiązaniem do sprawnego pozycjonowania bloga. Opis poszczególnych opcji ma zastosowanie także w dwóch pozostałych wtyczkach.

wpseo-wide.jpg

ustawienia globalne
sekcja Dashboard
Use meta keywords tag? – włączenie domyślnie wyłączonego meta tagu keywords, który aktualnie nie jest brany pod uwagę przez Google.
Tutaj ukrywamy także widoczność boxa WordPress SEO na stronach postów, stron, załączników, kategorii i tagów.
Jeżeli jesteśmy zweryfikowanymi właścicielami strony to w Webmaster Tools wklejamy nasz klucz weryfikujący. Wtyczka wówczas automatycznie doda do kodu strony głównej meta tag z kluczem weryfikującym, przez co nie musimy tego robić ręcznie.
SEO-wordpress-1.jpg

sekcja Titles
dostosowujemy tagi Title i Meta description dla bloga i jego elementów. Możemy wykorzystać opisane zmienne. Aby to zadziałało musimy w pliku header.php naszego motywu wyedytować tag title do postaci wskazanej przez wtyczkę lub alternatywnie zaznaczamy Force rewrite titles.

Homepage
Title template: wpisujemy tytuł naszego bloga. Najlepiej umieścić tutaj również słowa kluczowe. Max. ilość znaków to 70.
Meta description template: wpisujemy opis naszego bloga. Tworzymy sensowny opis, ale zamieszczamy także słowa kluczowe. MAX. ikość znaków to 160.

Post
Title template: %%title%%
Meta description template: %%excerpt%%

Page / Attachment
Title template: %%title%% – %%sitename%%
Meta description template: %%excerpt%%

Category / Post_tag
Title template: %%term_title%% – %%sitename%%
Meta description template>: %%category_description%% / %%tag_description%%

Author Archives
Title template: %%name%% – %%sitename%%

Search pages
Title template: %%searchphrase%% – %%sitename%%

404 pages
Title template: Nie znaleziono %%sitename%%

SEO-wordpress-2.jpg

Indexation
sekcja pozwala dostosować sposób indeksowania naszego bloga. Odpowiednie ustawienia pozwalają uniknąć duplikowania treści – duplicate content. Proces ten polega na tym, że w kilku miejscach bloga mamy identyczną treść dostępną pod różnymi adresami >>> do danego wpisu można dostać się poprzez stronę kategorii, tagów, autora, sub-strony głównej, strony z wynikami wyszukiwania. Taka sytuacja powoduje, że pozycjonowanie jest mniej skuteczne, bo Google lubi unikalną zawartość.
Aby rozwiązać ten problem stosowany jest tag rel=’canonical’, który wskazuje link kanoniczny ze stroną pierwotną >>> ten, który ma być zindeksowany. Dodatkowo w „Indexation Rules” zaznaczamy elementy strony, które nie mają być indeksowane. Osobiście zaznaczone mam wszystkie sekcje, a indeksowane są tylko linki w formacie: https://traxter-online.net/przykladowy-wpis/
Po zaznaczeniu danego elementu zostaną dodane pozycje do kodu strony:
[php]<meta name=’robots’ content=’noindex,follow’/>[/php]

Oznacza to, że zaznaczone strony nie są indeksowane i nie pojawią się w wynikach wyszukiwania (noindex), ale nadal mogą byś odwiedzane przez booty w poszukiwaniu linków do indeksowania (follow).

W „Internal nofollow settings” zaznaczamy także opcję Nofollow login and registration links, pozostawiając comments links odznaczone.
Opcje domyślnie włączone, bez możliwości edycji.
Tag nofollow oznacza, że boty nie mają podążać za linkami, które same nie wpływają na pozycjonowanie i nie zwiększają mocy linkowanej strony (pamiętać trzeba, że link do naszego bloga z innej strony oznaczony tym tagiem jest bezwartościowy pod względem pozycjonowania).

W „Archiwe settings” możemy wyłączyć stronę autorów, archiwum dat i postów. Tutaj polecam wyłączyć stronę autora, jeżeli blog prowadzi tylko jedna osoba. Archiwum dat można także wyłączyć, jeżeli piszemy artykuły, które mają być „ponadczasowe”. Wyłączamy też „post format archives”.

„Robots meta settings” pozwala dodać meta tagi do całego bloga:
noodp – tag uniemożliwia generowanie opisu strony na podstawie informacji z katalogu dmoz.org (katalog Google)
noydir – tag zapobiega wyszukiwarce Yahoo używanie tytułu strony z katalogu Yahoo Directory
nosnippet – tag pozwala ukryć opis strony w wynikach wyszukiwania >>> wyświetlany jest tylko tytuł z linkiem
noarchive – tag nie pozwala archiwizować stron >>> tworzyć kopii (w wynikach wyszukiwania odnośnik Kopia to właśnie tworzone archiwum) – opcje usunięte

’Clean upsection” – ukrycie kilku rzeczy w sekcji head.

SEO-wordpress-3.jpg

XML Sitemaps
sekcja uaktywnia tworzenie mapy witryny dla wyszukiwarek w formacie XML. Domyślnie tworzony jest plik indeksu map pod adresem „https://example.com/sitemap_index.xml” (w przypadku zgłaszania mapy podajemy lokalizację tego pliku indeksu; nie musimy zgłaszać poszczególnych map witryn) z odnośnikami do 4 właściwych map: wpisów, stron, kategorii i tagów. Osobiście pozostawiłem tylko mapę wpisów. Zaznaczamy również, które wyszukiwarki mają być powiadamiane o zmianach oraz czy obrazki mają być dodawane do mapy.

SEO-wordpress-4.jpg

Permalinks
Strip the category base (usually /category/) from the category URL – po zaznaczeniu w adresie usuwana jest fraza /category
Enforce a trailing slash on all category and tag URL’s – egzekwowanie ukośnika w adresach kategorii i tagów
Redirect attachment URL’s to parent post URL – jeżeli załączamy medium do posta, każdy załącznik dostępny jest pod własnym adresem. Opcja przekierowuje adres załącznika na adres wpisu.
Redirect ugly URL’s to clean permalinks. (Not recommended in many cases!) – opcja przekierowuje linki z niechcianymi parametrami na końcu na podstawowy permalink. Przykładem może być parametr „/?replytocom=X”, który powoduje powstawanie zduplikowanej treści (parametr pojawia się w linkach od komentarzy, w odnośniku Odpowiedz / Reply). Po zaznaczeniu tej opcji możemy wykluczyć wybrane parametry, które nie mają być przekierowywane.

SEO-wordpress-5.jpg

Internal Links
dodanie specjalnej nawigacji okruszkowej (okruszki chleba, ang. breadcrumb). Nawigacja ta w sposób hierarchiczny (drzewiasty) pokazuje użytkownikowi aktualną lokalizację na stronie.
Przykład: Strona domowa >> Strona kategorii >> Wpis

RSS
mamy opcję wykluczenia z indeksowania kanałów RSS, podobnie jak w sekcji Indexation oraz pingowania wyszukiwarek po publikowaniu nowego posta. Dodatkowo opcja dodawania tekstu na początku lub na końcu każdego kanału, z wykorzystaniem zmiennych.

SEO-wordpress-6.jpg

Import & Export
sekcja umożliwia migrację danych z dotychczasowej wtyczki SEO m.in. wprowadzone już tagi title, description dla poszczególnych wpisów. Pozwala to nie stracić dotychczasowej pracy. Wbudowana jest obsługa wtyczki All-in-One SEO i HeadSpace2. Do obustronnej konwersji danych pomiędzy wtyczkami SEO można wykorzystać plugin SEO Data Transporter obsługujący: All in One SEO, Headspace2, Platinum SEO, SEO Ultimate, WordPress SEO.
Dodatkowo mamy możliwość importowania i eksportowania ustawień samej wtyczki.

Edit files
sekcja wyświetla i pozwala edytować pliki robots.txt oraz .htaccess z poziomu kokpitu WordPress.

SEO-wordpress-7.jpg

ustawienia indywidualne wpisów
wtyczka dodaje box pod każdą edycją wpisu, podzielony na 3 karty.
General
Snippet Preview: podgląd fragmentu strony widoczny w wynikach wyszukiwania (serpach)
Focus Keyword: główne słowo kluczowe, na które chcemy pozycjonować dany wpis. Opcjonalnie dostępny przycisk szukania słów.
SEO Title: tytuł wpisu w tagu title, który będzie wyświetlany w wynikach wyszukiwania. Tytuł bardzo wpływa na pozycjonowanie. Jeżeli pozostanie pusty tytuł będzie taki sam jak tytuł wpisu. Opcjonalnie przycisk generujący SEO tytuł.
Meta Description: opis strony wyświetlany w wynikach wyszukiwania. Jeżeli pozostanie pusty zostanie użyty początkowy fragment wpisu.

SEO-wordpress-8.jpg

Page Analysis
analiza strony pod kątem optymalizacji SEO. Wyświetla co jest zrobione poprawnie oraz co można jeszcze poprawić.

SEO-wordpress-9.jpg

Advanced
dostosowujemy meta tagi do indywidualnych stron. Wówczas nie będą brane pod uwagę ustawienia globalne. Dodatkowo możemy ustalić adres kanoniczny (pusta pozycja oznacza stosowanie domyślnego) oraz przekierowanie 301 – link, na który ma zostać przekierowany wpis.

SEO-wordpress-10.jpg


26 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *