TFC – Temp File Cleaner

Licencja: freeware
Platforma: Windows (Support 32 and 64 bit)

Opis:
specjalistyczna aplikacja do usuwania plików tymczasowych gromadzących się w systemie. Skutecznie oczyszcza lokalizacje temp oraz cache przeglądarek internetowych / Javy / Flash na wszystkich wykrytych kontach w systemie ( Administrator / LocalService / NetworkService / All Users / nasze konta). Oprócz tego usuwane są pliki tymczasowe (.tmp) w głównych lokalizacjach systemowych (root dysków, System32, System32dllcache, System32drivers) oraz opróżniany jest systemowy folder Temp oraz Kosz.

Czyszczenie jest automatyczne, poprzedzone zamknięciem Explorera (znika pulpit) oraz kończące się restartem komputera. Restart to sposób na usunięcie plików, których nie można usunąć, z uwagi, że są uruchomione lub wykorzystywane przez inne aplikacje. Dlatego przed użyciem zapisujemy wszystko nad czym pracujemy, inaczej wszystko przepadnie.

Po uruchomieniu aplikacja przystąpi do oczyszczania systemu, na bieżąco wyświetlając etap pracy. Kończąc podsumuje efekt pracy w postaci ilości usuwanych plików w MB.

Aplikacja nie usuwa historii przeglądania www, plików cookies, prefetch. Służy tylko do usuwania plików tymczasowych, a robi to naprawdę skutecznie.

Przykładowy log:

Getting user folders.
Stopping running processes.
Emptying Temp folders.
User: Default User
Temp folder emptied: 0 bytes
Temporary Internet Files folder emptied: 0 bytes

User: All Users

User: NetworkService
Temp folder emptied: 0 bytes
Temporary Internet Files folder emptied: 0 bytes

User: LocalService
Temp folder emptied: 0 bytes
Temporary Internet Files folder emptied: 0 bytes

User: Administrator
Temp folder emptied: 0 bytes
Temporary Internet Files folder emptied: 0 bytes

User: Default User.WINDOWS
Temp folder emptied: 0 bytes
Temporary Internet Files folder emptied: 0 bytes

User: All Users.WINDOWS

User: NetworkService.ZARZĄDZANIE NT
Temp folder emptied: 0 bytes
Temporary Internet Files folder emptied: 32969 bytes

User: LocalService.ZARZĄDZANIE NT
Temp folder emptied: 0 bytes
Temporary Internet Files folder emptied: 0 bytes

User: Admin
Temp folder emptied: 13031810 bytes
Temporary Internet Files folder emptied: 33170 bytes
Java cache emptied: 0 bytes
Opera cache emptied: 19757475 bytes
Flash cache emptied: 0 bytes

User: Uzytkownik
Temp folder emptied: 19532350 bytes
Temporary Internet Files folder emptied: 0 bytes
Java cache emptied: 0 bytes
Opera cache emptied: 19532350 bytes
Flash cache emptied: 0 bytes

User: Administrator.TRAXTER-EBE67FC
Temp folder emptied: 0 bytes
Temporary Internet Files folder emptied: 0 bytes

%systemdrive% .tmp files removed: 0 bytes

%systemroot% .tmp files removed: 0 bytes

%systemroot%System32 .tmp files removed: 0 bytes

%systemroot%System32dllcache .tmp files removed: 0 bytes

%systemroot%System32drivers .tmp files removed: 0 bytes

Windows Temp folder emptied: 0 bytes

Emptying RecycleBin. Do not interrupt.

RecycleBin emptied: 6500540 bytes

Process complete!

Total Files Cleaned = 75,00 mb

Download

Zrzut ekranu:
tfc.jpg

CCleaner

Licencja: freeware, także do zastosowań komercyjnych
Platforma: Windows 2000/XP/Vista/7 (Support 32 and 64 bit), edycje Server dla zaawansowanych

Opis:
aplikacja umożliwia usuwanie zbędnych plików tworzących się podczas pracy w systemie. Usuwa lokalizacje tymczasowe, fragmenty plików Chkdsk, pliki dziennika Windows, stare dane Prefetch, deinstalatory hotfixów (XP), pamięć podręczną / pliki tymczasowe przeglądarek, opróżnia kosz, może usuwać dane z wolnej powierzchni na dysku. Wybierając Opcje –> Dołącz możemy wybrać dodatkowe pliki i foldery do usuwania.

Oprócz tego jest znakomitą aplikacja do usuwania historii po surfowaniu w Internecie (usuwanie listy odwiedzanych stron internetowych i pobieranych plików, ciasteczek (cookies), tymczasowych plików internetowych, ostatnio wpisywanych adresów itd) oraz pracy użytkownika na komputerze (czyszczenie listy ostatnio otwieranych dokumentów, schowka systemowego, pozycje Uruchom, listy używanych programów w Menu Start, historia popularnych aplikacji, pozycje MRU itd.)

Umożliwia kontrolę nad programami uruchamianymi wraz ze startem systemu oraz optymalizowanie jego pracy dzięki wyszukiwaniu potencjalnych problemów w rejestrze.

Download
cc-med.png (najnowsza wersja)

uwaga.jpeg najlepiej jest korzystać z wersji portable, która nie zawiera żadnych dodatków sponsoringowych; wersja instalacyjna domyślnie proponuje instalację Google Chrome, odznaczamy

Wtyczki rozszerzające
CCleaner Enhancer – dodatek rozszerzający możliwości czyszczące o kilkadziesiąt nowych, najczęściej używanych aplikacji. W oparciu o plik WinApp2.ini Ccleaner zlokalizuje zainstalowane aplikacje i wyświetli ich listę jako dodatkowe pozycje (wyróżnione gwiazdką) w podmenu Programy.

Najłatwiej jest zainstalować dodatek na wersji portable Ccleaner-a >>> po uruchomieniu potwierdzamy brak wersji instalacyjnej klikając przycisk Nie >>> z menu Extra wybieramy Install For Portable CCleaner i z okna wyboru wskazujemy ścieżkę dostępu do CCleanera. Plik winap2.ini znajdzie się w głównym folderze aplikacji (można nawet utworzyć nowy plik w notatniku i zapisać jako ccleaner.exe w jakimś folderze i go wskazać). Sam plik zawierający definicje nie jest dołączony do programu, ale jest pobierany przez program. Alternatywnie można pobrać ten plik ręcznie wklejając do głównego katalogu Ccleaner: winapp2.ini, winapp2.ini, oficjalny wątek.

Zrzut ekranu:
ccleaner.PNG

Odkurzacz

Licencja: freeware, także do zastosowań komercyjnych
Platforma: Windows 98/2000/XP/Vista/7 (Support 32 and 64 bit)

Opis:

aplikacja umożliwia wyszukanie i usunięcie około 6000 zbędnych obiektów z ponad 400 aplikacji. Rozpoznaje następujące typy plików: obiekty tymczasowo, kopie zapasowe plików i rejestru, obce pliki językowe, obiekty historii tworzone przez aplikacje, raporty pracy i dzienniki błędów aplikacji itd. Po wykonaniu skanowania wyświetlana jest lista plików ze szczegółowym opisem przydatności i użycia każdego znalezionego pliku. Dlatego przed usunięciem należy przejrzeć znalezione pliki i odznaczyć te, które mogą się przydać. Usuwane pliki są automatycznie kopiowane do kopii bezpieczeństwa, umożliwiającej ich przywrócenie w razie wypadku.

Dodatkowo Odkurzacz posiada przydatne moduły:

Szybkie Czyszczenie Dysku – oczyszczanie folderów tymczasowych: Temp, Koszy, przeglądarki internetowe. Umożliwia zdefiniowanie własnych folderów do czyszczenia.

Menedżer Rejestru – czyszczenie rejestru ze zbędnych wpisów

Monitor Czystości Dysku – informuje o zaśmieceniu dysku

Monitor Porzuconych Folderów – wskaże foldery puste lub porzucone przez odinstalowane programy, utworzone przez szpiegi/trojany.

Usuwanie Zablokowanych Plików- usunie zablokowane pliki i procesy – nie dające się usunąć standardowo – oraz umożliwi usunięcie plików bez możliwości ich odzyskania.

Download

Zrzut ekranu:

odkurzacz.jpg

PureRa

EN.jpg OpenSource.jpg

download: najnowsza wersja, PureRa_1.4binary.zip (nie wymaga instalacji, typ portable)

niewielkie narzędzie, które usuwa niepotrzebne pliki z dysku twardego, których nie usuwają inne programy tego typu: kopie zapasowe z folderuConfig.msi, pliki Thumbs.db, Iconcache.db [Ikony używane w systemie Windows], pliki .sqm [.sqm pliki są tworzone przez program MSN Messenger i Windows Live Messenger], pliki Desktop.ini, pliki Windows Update Installation Files, zawartość folderów $hf_mig$ oraz SoftwareDistribution, FNTCACHE.dat. Licencja: Freeware/Open Source

purera.jpgData opublikowania: 11 kwietnia, 2009
Ostatnia modyfikacja: 28 stycznia, 2014
Sebastian Wolszlegier - admin bloga traxter-online.net